На місці гігантського телескопа збудують освітній центр

Радіотелескоп Аресібо, який сильно пошкодив ураган 2020 року, не будуть відновлювати. Замість цього на його місці збудують освітній центр, який дозволить місцевій молоді долучитися до розробки сучасних технологій.

Радіотелескоп Аресібо не будуть відновлювати
Радіотелескоп Аресібо. Джерело: phys.org

Доля телескопа Аресібо

У четвер 13 жовтня, Національний науковий фонд (NSF) США оголосив, що гігантський радіотелескоп Аресібо, на острові Пуерто-Рико, не будуть відновлювати після того, як він постраждав під час урагану 2020 року.

Гігантська тарілка, діаметром 305 метрів, дозволила багатьом вченим проводити свої дослідження протягом 57 років. Багато в кого із нею пов’язані особисті почуття. Але її відновлення пов’язане зі значними ризиками та потребує багато коштів. А американські науковці зараз мають чимало інших інструментів, які компенсують відсутність цього, колись найбільшого радіотелескопа планети.

За роки своєї роботи Аресібо став не тільки важливим астрономічним інструментом, але й культурним надбанням усього людства. Саме звідси, 16 листопада 1974 року, у космос відправили послання позаземним цивілізаціям. Телескоп з’являвся у кінофільмах «Контакт» та «Золоте око».

Що сталося 2020 року остаточно невідомо досі. Є повідомлення, що однією з причин виходу з ладу Аресібо може бути людський фактор. Але за словами представників NSF розслідування з цього приводу все ще триває.

Новий освітній центр

Разом із тим повністю полишати цей важливий центр напризволяще у NSF не збираються. Вже подана заявка на отримання 5 млн доларів для створення на цьому місці потужного освітнього центру. Він буде просувати програми та партнерства, пов’язані із наукою, технологіями, інженерією та математикою.

При цьому центр буде не просто давати молоді доступ до цих знань, але й створюватиме умови для її працевлаштування у відповідних галузях. У майбутньому саме цим програмам буде присвячена значна частка уваги NSF.

Крім того фонд продовжує фінансувати дослідження на деяких об’єктах обсерваторії Аресібо, які все ще залишаються працездатними. Зокрема продовжуватимуть використовувати лідар із 12-метровою антеною, за допомогою якого вивчають атмосферу Землі.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine