Вибух зорі породив найпотужніші гамма-промені у Всесвіті

Невелика, але дуже щільна зоря, що поглинає свого компаньйона, вибухнула найпотужнішим спалахом, що породив гамма-промені з найвищих енергій. Такої потужності під час вибуху зорі ніколи раніше не спостерігали у Всесвіті. Подвійна система, що отримала назву RS Змієносця, породила гамма-промені надзвичайно високої енергії під час свого останнього термоядерного вибуху, який спостерігали астрономи в Інституті фізики Макса Планка у Мюнхені у серпні 2021 року.

Уявлення художника про подвійну зоряну систему RS Змієносця, що складається з білого карлика (на задньому плані) та червоного гіганта, котрі обертаються навколо один одного. Матеріал червоного гіганта постійно акреціюється зорею-компаньйоном. Автори та права: DESY/HESS, Лабораторія наукової комунікації

Розташована за 5 тисяч світлових років від Землі подвійна система RS Змієносця складається з червоного гіганта та білого карлика. Щільний білий карлик поглинає газоподібний водень, який виділяється червоним гігантом. Зрештою «молодший сусід» поглинає стільки матеріалу, що зоря перегрівається та викликає неймовірно потужний вибух, званий повторною новою. Це відбувається циклічно у рекурентних системах. У RS Змієносця цикл триває приблизно 15 років.

RS Змієносця
Матеріал, викинутий із поверхні білого карлика, генерує ударні хвилі, які швидко розширюються, утворюючи форму пісочного годинника. Частинки прискорюються на ударних фронтах, які стикаються зі щільним вітром зорі червоного гіганта, утворюючи фотони гамма-випромінювання дуже високої енергії. Автори та права: DESY/HESS, Лабораторія наукової комунікації.

Група астрономів спостерігала за останньою повторною новою RS Змієносця за допомогою двох черенківських телескопів MAGIC на Канарських островах. Вони зафіксували наявність високоенергетичного гамма-випромінювання у 250 гігаелектронвольт (ГеВ) — це найвищі енергії, будь-коли зареєстровані у повторюваних нових. Вибух спричинив ударні хвилі, які розігнали частинки майже до швидкості світла.

«Подібні потужні спалахи, ймовірно, є джерелом загадкових космічних променів», — говорить Девід Грін, вчений з Інституту фізики Макса Планка.

Астрономи продовжуватимуть шукати подібні «агресивні» системи у всій галактиці Чумацький Шлях, щоб додатково вивчити взаємодію всередині них. Спостереження команди було опубліковане в журналі Nature Astronomy.

Нагадаємо, що раніше у глибокому космосі був зафіксований гігантський вибух загадкової природи.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Наступна місія до Плутона відбудеться не раніше 2050 року
Водні планети на орбітах білих карликів добре підходять для пошуку життя
Телескоп у Південній Америці зазнімкував космічного коропа коі
Астрономи відкрили чотири мінінептуни
Гігантський Магелланів телескоп став на крок ближчий до будівництва
Ракетний ступінь великим планом: японський супутник здійснив історичне зближення з космічним сміттям
Міжзоряний ремонт завершено: Voyager 1 відновив передачу всіх наукових даних
Важливий експеримент: NASA відправила у космос відео та фото з домашніми улюбленцями
Астрономи відкрили у пари зір дивовижні паралельні диски
James Webb виявив найвіддаленіший вибух наднової у ранньому Всесвіті