У глибокому космосі зафіксований гігантський вибух загадкової природи

Потужні сплески та вибухи неймовірної потужності — не рідкість у глибокому космосі. Але іноді джерела цих подій залишаються загадковими. Вчені нещодавно зафіксували гігантський вибух приблизно за 130 млн світлових років від Землі.

Сплеск енергії зафіксований рентгенівською обсерваторією NASA Chandra. Потужність вибуху була величезною. Астрономи порівнюють цю подію зі звуковим ударом, коли літак долає звуковий бар’єр.

Вибух кілонової в глибокому космосі
Концепція художника про наслідки вибуху кілонової у глибокому космосі. Авторство: NASA

«Наразі у Всесвіті відбувається щось загадкове», — прокоментував виданню Mashable Едо Бергер, професор астрономії Гарвардського університету та один з учених, які виявили цю нову космічну подію.

Раніше подібні вибухи були спричинені колосальним зіткненням двох нейтронних зір — найщільніших об’єктів у Всесвіті. Приблизно через 3,5 року щось потужніше викликало ще один загадковий вибух із вивільненням неймовірної кількості енергії.

У новому дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal Letters, астрономи пропонують два можливі сценарії, які могли б пояснити цю подію. Жоден із них ніколи раніше не спостерігався, зауважив Апраджіта Хаджела, астроном та аспірант кафедри фізики й астрономії Північно-Західного університету, який керував дослідженням.

Дві причини космічного вибуху

Перше пояснення — кілонова зоря. Це астрономічна подія, що відбувається у подвійних зоряних системах під час злиття двох нейтронних зір або нейтронної зорі з чорною дірою. Кілонові мають велике значення для Всесвіту та нашого життя. Астрономи підозрюють, що у цих вибухах формуються важливі елементи та метали, такі як золото та платина. Після величезного вибуху кілонової зорі «уламки» розширилися у космос, створивши ударну хвилю. Вибух нагрів усе навколо, як гази, так і зоряний пил. Світіння кілонової ми можемо виявити на відстані мільйонів світлових років.

Друге пояснення — народження чорної діри внаслідок злиття нейтронних зір. Під час цього процесу вивільняється величезна кількість енергії. Ймовірно, вчені зафіксували джерело цієї нещодавно виявленої енергії з далекого космосу.

Нагадаємо, що раніше потужний вибух метеорита занапастив давню культуру 1500 років тому.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine