Понад 1500 років тому культура Хоупвелла існувала на території, яка зараз є східною частиною Сполучених Штатів. Причина занепаду цієї культури обговорюється давно. Раніше це пов’язували з війнами та зміною клімату. Тепер з’явилася нова теорія: загибель культури через вибух метеориту в атмосфері. Про цю гіпотезу вчені опублікували статтю у Scientific Reports.
Дослідники, що працюють на 11 різних археологічних розкопках, що охопили три американські штати, виявили надзвичайно високу концентрацію іридію та платини. Це очевидні ознаки фрагментів метеориту. Тим часом шар деревного вугілля у відкладеннях свідчить про період сильних пожеж.
«Космічні події, такі як падіння астероїдів та комет на Землю, залишають по собі велику кількість рідкісних елементів, наприклад, платини. Річ у тім, що платина також трапляється при виверженнях вулканів. Тому ми шукали ще один рідкісний елемент, який зустрічається у метеоритних кратерах, — іридій. І ми виявили присутність як іридію, так і платини», — розповідає антрополог Кеннет Тенкерслі з Університету Цинциннаті в Огайо.
Давні згадки про вибух
Гіпотеза полягає в тому, що уламки комети могли впасти на стародавні поселення культури Хоупвелл у штаті Огайо. Вибух уламків комети в атмосфері спричинив сильні пожежі. Знайдені ознаки того, що уламки метеорита люди пізніше використовували у своїх прикрасах та інструментах. Навіть більше, у місцевому фольклорі є натяки на цей давній катаклізм, що занапастив цілу культуру. До сьогодні збереглися легенди про катастрофу 1500-річної давнини. На честь цієї події хоупвелли, ймовірно, звели насип у формі повітряного змія неподалік епіцентру вибуху.
«Нащадки розповідають про рогату змію, яка летіла небом і кидала каміння на землю, перш ніж звалитися в річку. Коли ви бачите метеорит, що летить повітрям, він для вас буде схожий на велику вогняну змію. Також люди говорять про день, коли Сонце впало на землю», — розповідає антрополог Кеннет Тенкерслі.
Час катастрофи
Уламки метеорита були датовані за допомогою радіовуглецевого аналізу. За оцінками дослідників, ця подія сталася між 252 та 383 роками нашої ери. Історичні записи показують, що за той же період було зареєстровано 69 навколоземних комет. Нове дослідження передбачає, що вибух метеорита викликав би пожежі, які охопили б площу майже 23,8 тис. км2.
Проте вчені визнають, що ще залишається багато питань без відповідей. Озиратись назад на 1500 років історії не дуже легко. Має бути проведено безліч додаткових досліджень для підтвердження гіпотези про вибух метеорита.
Раніше ми повідомляли про те, як астероїд, який убив динозаврів, знищив життя на Землі за два роки.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine