Вибух позаземного об’єкта перетворив пустелю Атакама на скло

Майже 80 кілометрів чилійського узбережжя вкрито довгастими уламками пустельного скла. Дослідники, які нещодавно вивчали їх, дійшли висновку, що ці скалки утворилися внаслідок потужного вибуху комети в небі над пустелею Атакама приблизно 12 тисяч років тому.

Комета
Геологічне диво пустелі Атакама викликане вибухом давньої комети. Ілюстрація: Naked Science

Атмосферний вибух відбувається тоді, коли великий космічний об’єкт, на кшталт астероїда чи комети, нагрівається у щільних шарах повітря. Тиск усередині наростає і болід вибухає, розпадаючись на безліч дрібних уламків.

Так сталося з кометою, що впала на Землю наприкінці плейстоцену (епоха четвертинного періоду кайнозойської ери). Група дослідників вивчила склад силікатного скла, розкиданого по чилійській Атакамі. Вони виявили, що вибух вогняної кулі в небі змусив шматочки космічного каменю злитися з розплавленим ґрунтом, через що й утворилося скло. Їхні результати були опубліковані в журналі Geology.

Раніше геологи вважали, що скло в пустелі утворилося внаслідок сильних пожеж давньої трави, задовго до того, як ця місцевість перетворилася на пустелю. Але нові дослідження припускають, що джерелом геологічного дива виявився позаземний об’єкт.

Комета
Комета може спровокувати атмосферний вибух. Ілюстрація: Space.com

Унікальний мінеральний склад і структура скла свідчать про те, що вони викривлялися та трансформувалися, перебуваючи у рідкому стані. Звичайна пожежа сухої трави була б недостатньо гарячою для розплавлення піску до утворення скла. За словами вчених, усе, що було живим на місці, де зараз розташована пустеля Атакама, буквально вигоріло дотла.

На користь нової теорії свідчать виявлені мінерали, що походять з інших космічних порід, таких як троїліт та кубаніт. Такі вкраплення виявилися аналогічні тим, які знайшла NASA під час місії Stardust у пилу комети Wild-2  2004 року.

Раніше вчені висували теорію, що вибух астероїда став причиною загибелі прототипу біблійного Содому. За потужністю його можна було порівняти з Тунгуською подією 22 мегатонни у тротиловому еквіваленті.