Чумацький Шлях над Міжамериканською обсерваторією

Чилі є домівкою для цілої низки обсерваторій. Найвідомішими з них є обсерваторії Ла-Сілья та Паранальська обсерваторія, що дали притулок таким уславленим інструментам, як Дуже великий телескоп ESO і VISTA. Однак список обсерваторій, що працюють у Чилі, набагато ширший. І одну з них можна побачити на знімку.

Чумацький Шлях над Міжамериканською обсерваторією. Джерело: CTIO/NOIRLab/NSF/AURA/B. Tafreshi

Світлина демонструє сліпучу смугу Чумацького Шляху, що простяглася над Міжамериканською обсерваторією Серро-Тололо. Вона розташована на висоті 2200 м над рівнем моря на вершині гори. Будівництво Міжамериканської обсерваторії почалося 1963 року, а свій перший світ вона побачила 1965-го.

Одним із головних інструментів обсерваторії є 4-метровий телескоп імені Віктора Бланка. З 1976 по 1998 рік він мав титул найбільшого оптичного телескопа у південній півкулі. Праворуч від нього височіє купол одного з телескопів SMARTS.

Крім Чумацького Шляху, на небі можна побачити характерну зелену смугу. Це не полярне сяйво і не оптична ілюзія. Фотограф зазнімкував феномен, відомий під назвою власне світіння земної атмосфери. Воно виникає завдяки сукупності кількох процесів, що у верхніх шарах газової оболонки нашої планети. Серед них, зокрема, рекомбінація іонів, що утворилися в процесі фотоіонізації під впливом випромінювання Сонця, люмінесценція, викликана проходженням космічних променів, а також хемілюмінесценція, пов’язана з процесами з’єднання атомів кисню й азоту. Власне світіння атмосфери видно лише у тих регіонах, де небо досить темне та світлове забруднення не заважає його зареєструвати.

Нагадаємо, що недавно ми опублікували дивовижний знімок зоряного неба над обсерваторією Ла-Сілья.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine