Зоряна ніч в обсерваторії Ла-Сілья

Представлений знімок був зроблений у чилійській пустелі Атакама. На ньому зображена дорога під небом, усіяним незліченною кількістю зір. Вона веде до обсерваторії Ла-Сілья, що є домівкою для багатьох телескопів. На передньому плані бачимо данський 1,54-метровий телескоп, за ним — 2,2-метровий рефлектор MPG/ESO, а позаду — Телескоп нової технології (NTT ESO).

Обсерваторія Ла-Сілья. Джерело: ESO/M. Zamani

1,54-метровий данський телескоп — один із найбільш завантажених інструментів обсерваторії. На його рахунку ціла низка наукових відкриттів, таких як спостереження оптичного післясвічення гамма-сплесків, що викликаються, ймовірно, зіткненнями нейтронних зір. Післясвічення гамма-сплесків активно спостерігають і на 2,2-метровому телескопі MPG/ESO, після чого до вивчення приєднуються телескопи великих розмірів.

Телескоп NTT на цьому знімку ледве помітний, а його поява пов’язана з деякими ключовими досягненнями астрономії. Річ у тім, що великі дзеркала гнуться під власною важкістю. Через це конфігурацію оптичної системи доводиться регулювати, щоб забезпечити оптимальну якість зображення та роздільну здатність.

NTT став першим телескопом, у якому регулювання дзеркал відбувалося у процесі спостережень шляхом відстеження опорної зорі. Цей метод, названий адаптивною оптикою, тепер широко використовується на великих професійних телескопах.

Нагадаємо, що недавно ми публікували дивовижне зображення, яке демонструє процес створення «штучної» опорної зорі з використанням лазерів.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine