Астрономи виявили рідкісний тип катаклізмічних змінних

За допомогою космічного апарата «Спектр-РГ» та установки Zwicky Transient Facility (ZTF) міжнародна команда астрономів відкрила нову систему катаклізмічних змінних із затемненнями, яка отримала позначення SRGeJ045359.9+622444 (скорочено — SRGeJ0453). Про це повідомляється у статті на сервері препринтів arXiv.

Катаклізмічна змінна в уявленні художника
Катаклізмічна змінна в уявленні художника. Джерело: ESA

Катаклізмічні змінні (КЗ) — це подвійні зоряні системи, що складаються з первинної білої карликової зорі, до якої притягується речовина від звичайної зорі-компаньйона. Вони нерегулярно збільшують яскравість у багато разів, а потім знову падають до стану спокою. Ці бінарні світила були знайдені в багатьох середовищах, таких як центр галактики Чумацький Шлях, або у відкритих і кульових скупченнях.

AM CVn зорі (названі на честь зорі AM Canum Venaticorum) — це рідкісний тип КЗ, в яких білий карлик акретує бідну на водень речовину з компактної зорі-компаньйона. Загалом такі системи є багатими на гелій подвійними зорями, у спектрах яких не видно слідів водню, з орбітальними періодами від 5 до 65 хвилин.

SRGeJ0453
Ліворуч: рентгенівське зображення SRGeJ0453 у діапазоні енергій 0,32,3 кеВ з об’єднаних даних чотирьох оглядів усього неба «Спектр-РГ» та eROSITA. Праворуч: оптичне зображення навколо SRGeJ0453. Джерело: Rodriguez et al

Тепер група астрономів під керівництвом Антоніо Родрігеса з Каліфорнійського технологічного інституту (Caltech) повідомляє про виявлення ще однієї системи AM CVn у межах спільної програми SRG і ZTF з виявлення катаклізмічних змінних.

Згідно з дослідженням, SRGeJ0453 складається з білого карлика і зорі-донора, яка спочатку могла бути водневою зорею або гелієвим білим карликом. Виявлено, що зоря-донор має радіус приблизно 0,078 радіуса Сонця і масу близько 0,044 маси Сонця, тоді як маса акретора білого карлика оцінюється приблизно в 0,85 сонячних. Спостереження показали, що SRGeJ0453 має період обертання 55 хвилин і перебуває на відстані близько 780 світлових років від Землі.

Астрономи відзначили, що оптичний спектр SRGeJ0453 має спільні риси для AM CVn систем. Вони виявили, що всі лінії нейтрального гелію (He I) мають вузьке центральне поглинання, яке зазвичай спостерігається у майже граничних катаклізмічних змінних, і AM CVn серед них.

Спостереження також виявили глибокі затемнення в оптичних кривих блиску SRGeJ0453, а також низькоамплітудне мерехтіння, можливо, спричинене акреційним диском. Це робить її дев’ятою затемненою AM CVn системою, виявленою на сьогодні. Дослідники зазначають, що індекс жорстких фотонів SRGeJ0453 вказує на можливу магнітну природу цієї КЗ, однак для її підтвердження потрібні подальші дослідження.

Раніше ми повідомляли про рідкісну змінну зорю змішаного типу.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine