Астрономи виявили аналог поясу Койпера в іншої зірки

Новини астрономії, астрофізики та космології

Система HD 141569 розташована на відстані 320 світлових років від Сонця в сузір’ї Терезів. Вона складається з трьох основних компонентів – гарячої білої зірки спектрального класу A та двох червоних карликів.

Основний компонент системи (HD 141569А) привертає увагу астрономів завдяки своєму віку. Він сформувався близько 5 млн років тому і все ще оточений залишками речовини з протопланетного диска. Виконані наприкінці 1990-х спостереження телескопа Hubble показали, що ця речовина утворює два кільця, що знаходяться на відстані відповідно 220 і 360 а.о. від світила. Результати моделювання говорять про те, що в проміжку між ними пролягає орбіта якогось масивного об’єкта – швидше за все, планети-гіганта або коричневого карлика.

Однак нещодавно з’ясувалося, що HD 141569А має бути оточена більшою кількістю кілець, ніж вважалося раніше. У ході поляриметричних спостережень, виконаних цього року за допомогою інструменту Gemini Planet Imager на довжині хвилі 1,65 мкм (ближній інфрачервоний діапазон), астрономи виявили третю кільцеподібну структуру, розташовану в проміжку між 44 і 100 а.о. від зірки. За своїми характеристиками вона є перехідною стадією між матеріалом протопланетного диска та звичайним скупченням уламків. Дослідники порівнюють її з поясом Койпера – сімейством крижаних тіл, що обертаються навколо Сонця безпосередньо за орбітою Нептуна. По суті, це залишки речовини, не використаної для формування більших об’єктів Сонячної системи.

Подальший аналіз показав, що у відкритому поясі навколо HD 141569А є деталь, що нагадує спіральний рукав. Її розташування, а також зібрані радіотелескопом ALMA дані вказують на те, що у внутрішній частині системи існує ще одна кільцеподібна структура, розташована на відстані 5-15 а.о. від центрального світила. Таким чином, ця зірка оточена як мінімум чотирма поясами, що складаються з пилу та уламків.

За матеріалами: https://www.sciencealert.com