Зіткнення між карликовими галактиками можуть призводити до втрати ними всієї темної матерії. Про це йдеться у статті, опублікованій у нещодавньому випуску журналу Nature міжнародною командою астрофізиків.
Галактики без темної матерії
У 2018 році астрономи виявили на околицях Чумацького Шляху незвичайну галактику, що отримала позначення NGC 1052-DF2. При схожих з нашою галактикою розмірах вона містить у 200 разів менше зір. При цьому в ній практично немає темної матерії — речовини, яка не бере участі в електромагнітній взаємодії та недоступна прямому спостереженню. Її присутність можна визначити лише за гравітаційним впливом на видиму матерію.
Відкриття стало несподіванкою для астрономів. Вважається, що темна матерія є ключовим компонентом, необхідним для утворення галактик. Без неї первинний газ не мав би достатнього гравітаційного тяжіння, щоб почати стискатися та формувати перші «зоряні острови». Вже за рік астрономи виявили ще одну «порожню» галактику, що майже не містить темної матерії. Вона отримала назву NGC 1052-DF4. Знахідка спровокувала нові дискусії щодо механізмів виникнення перших зоряних систем та коректності наявних моделей.
Механізм втрати темної матерії
Намагаючись пояснити існування галактик без темної матерії міжнародна команда астрофізиків розширила дослідження інших груп, які знайшли сліди поділу темної та нормальної матерії у великих масштабах під час зіткнень галактичних скупчень. Вони дійшли висновку, що такий механізм міг призвести до появи знайдених галактик без темної матерії. Оскільки темна матерія не взаємодіє сама з собою або звичайною матерією, то у разі галактичного зіткнення вона може «вилетіти» за межі своєї галактики та продовжити рух у космосі.
Імовірність подібного сценарію підтверджує те, що NGC 1052-DF2 і NGC 1052-DF4 віддаляються одна від одної та поруч з ними є кілька інших карликових галактик, які можна вишикувати в єдину лінію. Це дозволяє припустити, що вони можуть мати те саме походження.
Темна матерія є не єдиною загадкою сучасної космології. Раніше ми писали про сім головних загадок нашого Всесвіту.
За матеріалами https://phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine