Дволика планета: космічний апарат показав два «обличчя» Марса

Європейська космічна агенція (ESA) опублікувала нові знімки, зроблені апаратом Mars Express. Вони демонструють два різних «обличчя» Червоної планети.

Регіон Acheron Fossae на знімку апарата Mars Express. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Марс відомий своєю дихотомією. Фактично, планета розділена на дві частини. Північна півкуля фактично являє собою гігантську западину, вкриту застиглою лавою і має відносно гладкий рельєф. Південна ж частина Марса характеризується набагато давнішим рельєфом, поцяткованим величезною кількістю кратерів і різних геологічних формацій, що свідчать про її більший вік.

Обидва ці типи рельєфу представлені на новому знімку, зробленому стереокамерою апарата Mars Express. Відома як область Acheron Fossae, ця ділянка Червоної планети розташована відносно близько до двох марсіанських супервулканів, які не потрапили в кадр: розташованої за 1200 км на південь знаменитої гори Олімп (зліва від вихідного зображення) та гори Альба, яка розташована приблизно на такій самій відстані на північний схід (внизу праворуч).

Візуалізація однієї з ділянок області Acheron Fossae. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Разом із розтягуваннями кори, супервулкани сформували вигляд цього регіону в ті часи, коли Марс був набагато активнішою планетою, ніж зараз. Западини, що займають праву третину кадру, відомі як грабени. Вони утворилися майже чотири мільярди років тому, коли паралельні блоки марсіанської кори розтягувалися і розсувалися. У результаті утворилася система хребтів, яка тягнеться приблизно на 800 км, що можна порівняти з відстанню від Полтави до Львова.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Гладка, не порізана ділянка в нижній центральній частині початкового зображення — це початок більш молодих рівнин, що тягнуться від Acheron Fossae. Ближче до грабенів помітні ознаки минулої льодовикової активності у вигляді скупчень порід, а також структур, що нагадують хвилі, які розбиваються об берег.

Візуалізація однієї з ділянок області Acheron Fossae. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Плоска й гладка земля, розташована далі від скель, імовірно, утворилася внаслідок активності гори Альба, чия лава колись затопила цю територію. Потоки лави приховали під собою старий ударний кратер, обриси якого все ще видно у вигляді напівдуги в центрі кадру. За оцінками, його діаметр становив 28 км.

Візуалізація однієї з ділянок області Acheron Fossae. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

У правій верхній частині основного зображення також видно три конічні піки заввишки в кілька кілометрів. На думку вчених, це вулканічні куполи. Грабени прорізали деякі з них. Це вказує на те, що кора тут була розколота і деформована вже після їхнього формування.

Раніше ми розповідали про те, як Mars Express зазнімкував біле Різдво на Марсі.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Марнують гроші та панікують: Трамп розганяє важливий підрозділ NASA
Як досягти Марса та Церери за один політ
James Webb виявив приховану чорну діру в сусідній галактиці
Великий сюрприз: астрономи виявили планету на полярній орбіті навколо пари дивних зір
Танення льодовиків могло спричинити прискорення дрейфу континентів
Зміна траєкторії ракети Falcon 9 «украла» дані космічного експерименту
Зі швидкістю цунамі: піщаний апокаліпсис на Землі помітно навіть із космосу
Космічна скарбниця: Hubble зазнімкував кулясте скупчення
Темна матерія все ж може видавати себе при взаємодії зі світлом
Мільйон градусів: місія Solar Orbiter отримала унікальний портрет Сонця