Mars Express зазнімкував біле Різдво на Марсі

Напередодні Різдва Європейська космічна агенція опублікувала нове ефектне зображення, отримане апаратом Mars Express. Воно демонструє «зимові» пейзажі Червоної планети.

Знімок регіону Australe Scopuli, отриманий апаратом Mars Express. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Як і наша Земля, Марс має полярні шапки. Але за зовнішньої схожості вони мають принципово іншу будову. Полярні шапки нашої планети складаються з водяного льоду. На Марсі так холодно, що вуглекислий газ вимерзає з атмосфери на полюсах, утворюючи тонкий шар сухого льоду на поверхні. Під ним розташовані шари з пилу та водяного льоду, що чергуються і слугують нагадуванням про ті далекі часи, коли Марс був водним світом.

Зазнімкований Mars Express ландшафт, розташований у південній півкулі планети в регіоні під назвою Australe Scopuli. Суміш із сухого льоду та пилу утворює химерний чорно-білий малюнок. Контраст світлих і темних шарів особливо добре помітний на відкритих поверхнях пагорбів і долин. У них простежуються характерні для цього регіону сезонні полярні шаруваті відкладення, що утворюються при замерзанні шарів льоду з різною кількістю пилу всередині.

Візуалізація однієї з ділянок регіону Australe Scopuli, створена на основі знімків апарата Mars Express. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

За належної уяви можна припустити, що в майбутньому тут міг би відкритися гірськолижний курорт. Хоча, звісно, кліматичні умови в цьому регіоні набагато суворіші, ніж на Землі: температура взимку тримається на позначці -125°C.

Будь-якому потенційному марсіанському лижнику або саночнику також доведеться враховувати фактор пилових струменів. Коли після зими приходить весна, а потім літо, сонячне світло проникає крізь напівпрозорі верхні шари сухого льоду, нагріваючи поверхню, що лежить під ними. Лід у нижній частині шару починає сублімувати, створюючи кишені із замкненим газом.

Візуалізація однієї з ділянок регіону Australe Scopuli, створена на основі знімків апарата Mars Express. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin

Тиск поступово зростає, поки в якийсь момент вищерозміщений лід раптово не розтріскується, внаслідок чого на поверхню виривається струмінь газу. Ці газові фонтани несуть темний пил, який потім випадає назад на поверхню у вигляді віяла, що формується напрямком переважного вітру. Довжина такого віяла може становити від десятків до сотень метрів. Осідаючи, пил створює характерні малюнки, що зовні мають схожість із павуками, які часто можна побачити на знімках полярних регіонів Марса.

Раніше ми розповідали про те, як ESA візуалізувала політ над стародавніми каналами Марса.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn