Європейська космічна агенція (ESA) опублікувала запис, створений на основі даних місії Mars Express. Він дає змогу уявити, який би вигляд мав політ над поверхнею Червоної планети.
Опубліковане ESA відео присвячене регіону під назвою Оксіа Палус, чия загальна площа становить 890 тисяч км². Це більш ніж удвічі більше за площу Німеччини. Панівне положення в цьому регіоні займає долина Ареса. Це канал відтоку, сформований потоками води, яка колись текла поверхнею Марса. Довжина долини Ареса становить 1700 км. Він каскадом спускається з південного нагір’я планети, щоб потрапити на рівнину Хриса — величезну низовину в північній півкулі планети. Вчені вважають, що в далекому минулому її територія могла бути зайнята морем.
Відео починається з області, позначеної білим прямокутником. Це місце посадки апарата Pathfinder, чий ровер Sojourner досліджував цю територію протягом 12 тижнів у 1997 році. Продовжуючи рухатися на південь, ми пролітаємо над двома великими кратерами Мазурські та Саган. Частково вивітрений обід кратера Мазурські наводить на думку, що через нього колись текла вода. Він заповнений нагромадженням брил, що створює т. зв. хаотичний рельєф. Подібні структури характерні для регіонів із каналами відтоку. Вважається, що вони сформувалися, коли підповерхневі води раптово виходили назовні. У результаті поверхня просідала і розбивалася на блоки різних розмірів і форм.
Одразу за цим хаотичним нагромадженням брил знаходиться кратер Галілея з сильно еродованим валом і ущелиною, що з’єднує його з сусіднім каналом. Ймовірно, колись у кратері було озеро, яке розлилося околицями. Далі в кадрі з’являються обтічні острови і терасовані береги давно висохлої річки, причому «хвости» островів у формі крапель вказують на напрямок течії води в ті далекі часи.
Наприкінці ролика можна побачити рівнину Оксіа. Вона обрана як місце посадки марсохода Rosalind Franklin. Його основне завдання — астробіологічні дослідження з метою пошуків слідів життя, яке могло існувати на Марсі за часів, коли він був водним світом. Запуск Rosalind Franklin має відбутися 2028 року.
Раніше ми розповідали про марсіанський метеорит, який містить докази, що вода на поверхні планети існувала довше, ніж вважають.
За матеріалами ESA