Без росії: ESA профінансувала продовження місії ExoMars

Європейська космічна агенція (ESA) підписала контракт вартістю 522 млн євро з консорціумом, очолюваним компанією Thales Alenia Space. Гроші будуть витрачені на продовження розробки місії ExoMars.

У пошуках марсіанського життя

Місія ExoMars мала вирушити до Червоної планети у вересні 2022 року. Метою проєкту було доправлення на Марс російської посадкової платформи «Казачок» і європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав зайнятися пошуками біомаркерів — сполук, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі в минулому або навіть у теперішній час.

Ровер Rosalind Franklin (концепт). Джерело: ESA

Для вирішення цього завдання марсохід оснастили буром, який не має аналогів і здатний проникати на глибину до двох метрів. Це дуже важливо, оскільки дає змогу зібрати зразки з-під шару ґрунту, стерилізованого впливом поверхневої радіації. Отже, Rosalind Franklin отримає шанс знайти органічний матеріал, що свідчить про існування в минулому життя на Червоній планеті.
Повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило проєкт у дуже складне становище. На знак протесту ESA повністю розірвала співпрацю з країною-агресором. У результаті з ExoMars були видалені всі поставлені росією компоненти — деякі прилади, ракета і посадкова платформа. Це поставило питання про його подальшу долю.

Друге життя місії ExoMars

У листопаді 2022 року на раді ESA було ухвалено рішення продовжити ExoMars. У цьому їй деяку підтримку надасть NASA: у березні 2023 року аерокосмічна адміністрація повідомила про виділення 30 млн доларів на ці потреби.

Наземна модель ровера Rosalind Franklin у марсіанському симуляторі. Джерело: Thales Alenia Space

Але все ж, основний тягар візьме на себе європейська космічна індустрія у вигляді консорціуму, очолюваного Thales Alenia Space. Нещодавно укладений контракт з ESA, розділений на кілька траншів, загальною вартістю 522 мільйони євро. Він охоплює обслуговування та модернізацію вже побудованих елементів, а також розробку посадкового модуля.
Французькі, швейцарські та іспанські філії Thales Alenia Space відповідатимуть за аерооболонку, парашут, камери та електронний блок управління гальмівними двигунами посадкового модуля, а також за електроніку марсохода. Airbus Defence & Space (Велика Британія) відповідатиме за ровер і механічну, теплову та рухову системи посадкового модуля, ArianeGroup (Франція) — за теплозахисний екран, OHB (Німеччина) — за перелітний модуль, а ALTEC (Італія) — за Центр управління операціями ровера. Що стосується дати запуску ExoMars, то наразі її призначено на кінець 2028 року.

За матеріалами https://europeanspaceflight.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine