Майбутнє ExoMars залежить від NASA

На нещодавній зустрічі Міністерської ради країн був затверджений новий рекордний бюджет ESA. Серед іншого була досягнута згода про продовження фінансування проєкту ExoMars з його запуском у 2028 році. Проте остаточна доля марсохода залежатиме від NASA.

Рішення про продовження проєкту ExoMars

Місія ExoMars мала вирушити до Червоної планети у вересні 2022 року. Метою проєкту було доставлення на Марс російської посадкової платформи «Казачок» і європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав зайнятися пошуками біомаркерів — з’єднань, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі у минулому чи навіть нині.

Ровер Rosalind Franklin (концепт). Джерело: ESA

Повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило хрест на цих планах. На знак протесту ESA повністю розірвала співпрацю з країною-агресоркою. Що стосується ExoMars, то було ухвалене рішення продовжити проєкт без участі росії та замінити всі поставлені нею компоненти на європейські.

За оцінками ESA, на розв’язання цього завдання потрібно приблизно 700 млн євро. Поки що організація не назвала суму, яку виділили на ExoMars за результатами зустрічі Міністерської ради. Але, за словами гендиректора ESA Йозефа Ашбахера, її вистачить, щоб уникнути перетворення марсохода на музейний експонат.

Допомога NASA

Водночас ESA знадобиться деяка допомога в запуску ExoMars, яку може надати тільки NASA. Європейське агентство може замінити більшу частину російських компонентів, але є кілька винятків. Наприклад, ESA необхідна підтримка фахівців NASA у створенні посадкових двигунівна кшталт тих, що застосовувалися для висадки марсоходів Curiosity та Perseverance. Іншим напрямом співробітництва є радіоізотопні нагрівачі.

Схема посадки ExoMars. Джерело: ESA

Ровер Rosalind Franklin повинен отримувати енергію від сонячних батарей. Однак усередині нього також буде встановлено кілька радіоізотопних нагрівачів — невеликих елементів розміром із батарейку. Вони необхідні для того, щоб електроніка ровера не замерзла під час холодних марсіанських ночей.

У радіоізотопних нагрівачах використовується плутоній-238, якого немає в Європи, але є у США. Тому підтримка з боку NASA у цьому напрямі є критично важливою для проєкту. Згідно з американським законодавством, радіоізотопні елементи заборонено експортувати, тому марсохід доведеться запускати з американської території американською ракетою. З фінансової точки зору, це стане найбільшою частиною вкладу NASA в ExoMars. Натомість американські вчені отримають можливість брати участь у проєкті та доступ до його даних.

ESA та NASA все ще ведуть перемовини з приводу ExoMars. Але, судячи із заяв посадових осіб, сторони узгодили позиції та близькі до підписання формальної угоди. Якщо її буде досягнуто, ExoMars вирушить у космос у 2028 році.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Момент старту ракети Starship у космос вдалося помітити з борту МКС
Найшвидші зорі в Галактиці можуть бути пілотовані розумними інопланетянами
Мюонна загадка: знайдений ключ до розуміння природи космічних променів
Як зелень допомогає охолоджувати міста: свідчення супутників
Скарби Чумацького Шляху: астрофотограф зафіксував 1,4 млн світил у центрі Галактики
Суперкомп’ютер NASA створив захопливу симуляцію внутрішніх шарів Сонця
Потоп у серверній зупинив роботу сонячної обсерваторії NASA
Контактна подвійна зоря кидає виклик уявленням науковців
Місія NASA до Венери може стикнутися з новими затримками
NASA «запалила» різдвяний камін ревучими двигунами ракети SLS