ESA остаточно розірвала співпрацю з «Роскосмосом»

Європейське космічне агентство (ESA) вирішило остаточно припинити співпрацю з «Роскосмосом» у межах проєкту ExoMars. Про це заявив гендиректор організації Йозеф Ашбахер.

Коротка історія проекту ExoMars

ESA та «Роскосмос» підписали угоду про спільну реалізацію проєкту ExoMars у 2012 році. Його основною метою був пошук доказів існування, у минулому та теперішньому, життя на Червоній планеті.

Ровер Rosalind Franklin (концепт). Джерело: ESA

У межах першого етапу у 2016 році до Марса був запущений апарат TGO зі спускальним модулем Schiaparelli. У той час, як Schiaparelli розбився під час посадки, TGO успішно вийшов на ареоцентричну орбіту та зайнявся дослідженням марсіанської атмосфери. Надалі апарат також мав взяти на себе функцію ретранслятора для марсохода.

Реалізація другого етапу ExoMars була запланована на вересень 2022 року. У його межах до Марса мала відправитися зв’язка з російської посадкової платформи «Козачок» та європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав зайнятися пошуками біомаркерів. Для цього Rosalind Franklin оснастили буром, здатним добувати зразки порід з глибини до 2 м, та власною лабораторією, в якій проводитиметься їхній хімічний аналіз.

Розрив відносин з росією

Повномасштабне російське вторгнення в Україну поставило хрест на цих планах. На знак протесту ESA вирішило заморозити співпрацю з країною-агресором. Тепер керівництво організації прийняло остаточне рішення припинити будь-яку співпрацю.

Російська «відповідь» не забарилася. На помсту Дмитро Рогозін наказав припинити роботу з включення європейського робота-маніпулятора ERA. Він встановлений на модулі «Наука» та призначався для розміщення обладнання, запуску супутників та підтримки виходів у відкритий космос. Відключення ERA набагато послабить можливості «Науки» і його фактично можна порівняти з «пострілом самому собі у ногу». Але керівництво «Роскосмосу» (як і всієї росії) вже давно не звертають уваги на такі моменти.

Що стосується ExoMars, то після розриву відношень з росією, тепер місії необхідні новий носій та нова посадкова платформа. Їхня заміна є складним завданням і потребує кількох років. За останніми оцінками, тепер Rosalind Franklin навряд чи буде запущений раніше 2026 — 2028 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine