ESA відмовилося від співпраці з Росією за програмою ExoMars

Європейське космічне агентство вирішило відмовитися від співпраці з росією за програмою ExoMars. Відправлення на Червону планету марсохода Rosalind Franklin відкладається принаймні до 2024 року.

Посадкова платформа ExoMars
Посадкова платформа ExoMars. Джерело: ESA

Рада ESA заявила про неможливість працювати з росією

Рада Європейського космічного агентства, що проводила своє засідання 16-17 березня, оголосила, що не може продовжувати співпрацю з росією у межах програми ExoMars. Усі 22 представники країн-учасниць погодилися, що закривати очі на загибель людей в Україні просто неможливо. Тож, попри всі втрати для науки, продовжувати цей проєкт разом з агресором не будуть.

При цьому йдеться не лише про відмову від запуску з космодрому Байконур у вересні цього року. Також з проєкту будуть вилучені всі складові російського виробництва. А вони, зокрема, містять посадкову платформу «Казачок», яка б мала доправити ровер Rosalind Franklin на поверхню Марса.

Тепер, за словами голови ESA, на всіх чекає складна інженерна робота. Адже необхідно знайти заміну всьому, що раніше виробляли росіяни. Цілком можливо, що тепер доведеться вигадувати новий спосіб для посадки марсохода на Червону планету, і скільки це займе часу, сказати важко.

Коли ExoMars полетить у космос

Майбутнє проєкту ExoMars залишається примарним. Точно відомо, що цього року він уже нікуди не летить. А це значить, що до 2024-го Rosalind Franklin на Марс точно не відправлять, адже до того часу стартове вікно не відкриється. Також не факт, що заміну росіянам зможуть знайти до 2024 року. А це відсуває запуск марсохода ще принаймні до 2026-2027 років.

Також незрозумілим залишається питання, чим запускати поточні європейські місії. Через відмови країни-агресора відправляти «Союзи» з космодрому Куру у стані невизначеності повисли п’ять місій. Йдеться про два запуски навігаційних супутників Galileo, орбітальну обсерваторію Euclid, апарат для дослідження Землі EarthCARE та французький спостережний супутник.

Основні надії покладаються на ракету Ariane 6. Але її перший пуск відбудеться не раніше кінця 2022 року, і це буде пробний старт із невеликими аматорськими супутниками на борту. А значить, навіть термінові місії будуть відкладені принаймні на 2023 рік. І все ж Європа продовжує підтримувати Україну.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів
Інженери пропонують дешевий апарат для розвідки планет
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі