Запуск ExoMars відбудеться не раніше 2028 року

Запуск місії ExoMars навряд чи відбудеться раніше 2028 року. Про це заявив один з інженерів проєкту Хорхе Ваго на зустрічі робочої групи MEPAG (Mars Exploration Program Analysis Group). Вона створена NASA з метою допомоги у плануванні та координації марсіанських місій.

Виключення росії з проєкту ExoMars

Місія ExoMars мала вирушити до Червоної планети у вересні 2022 року. Метою проєкту було доставлення на Марс російської посадкової платформи «Казачок» та європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав би зайнятися пошуками біомаркерів — з’єднань, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі у минулому чи навіть нині.

Наземна модель ровера Rosalind Franklin у марсіанському симуляторі. Джерело: Thales Alenia Space

Повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило хрест на цих планах. На знак протесту Європейське космічне агентство (ESA) вирішило повністю розірвати співпрацю з країною-агресоркою. Після цього відомство почало консультації з NASA щодо допомоги у «перезавантаженні» місії.

Нова дата запуску ExoMars

Відмова від російських послуг поставила ExoMars у складне становище: місії необхідні новий носій та нова посадкова платформа. І якщо перше питання цілком вирішуване (NASA може надати кілька носіїв на заміну), то створення нової посадкової платформи є набагато складнішим завданням, на розв’язання якого знадобиться багато часу.

Раніше гендиректор ESA заявляв, що через ситуацію з платформою запуск ExoMars навряд чи відбудеться раніше 2026 року. Але, за словами Хорхе Ваго, з урахуванням складності завдання та часу, необхідного для її будівництва та подальшого тестування, швидше за все, ExoMars запустять лише 2028 року. При цьому ESA буде потрібна допомога NASA у створенні посадкових двигунів аналогічних тим, що застосовувалися для висадки марсоходів Curiosity та Perseverance.

Розкритий купол надзвукового парашута ExoMars під час випробувань. Джерело: ESA

Другий напрямок, в якому ESA не зможе обійтися без американської підтримки, — створення радіоізотопного термоелектрогенератора (рітега). Він виробляє тепло, необхідне для того, щоб ExoMars не замерз під час холодних марсіанських ночей. ESA не має технології виготовлення рітегів і не може самостійно замінити російський рітег без допомоги NASA.

Ще одне важливе питання пов’язане з траєкторією ExoMars. Один із варіантів, що розглядаються, передбачає відносно швидкий переліт до Марса. Але при цьому прибуття ровера відбудеться за місяць до очікуваного початку сезону пилових бур на місці посадки. Альтернативна траєкторія передбачає політ тривалістю два роки з висадкою за пів року до початку сезону бур.

Участь ExoMars у проєкті з доставлення марсіанського ґрунту

Варто зазначити, що під час запуску в 2028 році ExoMars прибуде на Червону планету одночасно з місією MSR, метою якої є доставлення на Землю зразків марсіанського ґрунту. У зв’язку з цим NASA та ESA вивчають можливість залучити ExoMars у проєкті. Нагадаємо, що ровер оснащений унікальним буром, здатним добувати проби з глибини до двох метрів, що набагато перевершує можливості марсохода Perseverance.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії 
Вийшла безплатна ознайомча версія українського дизельпанку про галичан у космосі Sand
З першого разу: вежа Mechazilla успішно зловила прискорювач Super Heavy
Спіймай мене, якщо зможеш: пряма трансляція п’ятого польоту Starship
У розв’язанні задачі трьох тіл знайшли «острови стабільності»
Вчені відтворили звук магнітного перевороту Землі 41 000 років тому
Де позаземні цивілізації у Всесвіті: вчені висловили тривожне припущення
Виявлена ключова причина перетворення Марса на мертву пустелю