James Webb виявив пиловий диск навколо центральної зорі туманності Кільце

Астрономи використали телескоп James Webb (JWST) для спостережень за планетарною туманністю NGC 6720, більш відомою як туманність Кільце. Вони виявили, що її центральна зоря оточена пиловим кільцем.

Туманність Кільце в ближньому інфрачервоному діапазоні. Знімок зроблено телескопом James Webb.  Джерело: ESA/Webb, NASA, CSA, M. Barlow, N. Cox, R. Wesson

Туманність Кільце розташована на відстані 2570 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Ліри. Вона вважається класичним прикладом планетарної туманності. Такі об’єкти утворюються у фіналі еволюції сонцеподібних зір, коли ті досягають стадії червоного гіганта, а потім скидають верхні шари своєї атмосфери. У результаті утворюється газопилова туманність, у центрі якої розташоване оголене зоряне ядро, що поступово перетворюється на білий карлик.

У минулому астрономи неодноразово спостерігали туманність Кільце. Їм вдалося встановити, що її діаметр становить 1,3 світлових роки. У центрі туманності розташоване зоряне ядро, чия маса становить близько 0,61 маси Сонця, а ефективна температура поверхні — 135 тисяч градусів. Зоря складається здебільшого з вуглецю та кисню з тонкою зовнішньою оболонкою, що містить легші елементи.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

Знімки James Webb, що демонструють пилове кільце навколо центральної зорі туманності Кільце. Джерело: arXiv (2025)

Команда дослідників із Лабораторії реактивного руху NASA нещодавно провела нове знімкування туманності Кільце. Для цього було залучено JWST. Спостереження виявили наявність компактного пилового диска навколо центральної зорі. За даними вчених, його розмір становить близько 2600 а. о., він складається з відносно невеликих зерен аморфного силікатного пилу. Загальна маса пилу оцінюється приблизно в 0,00000186 мас Землі.

Крім того, спостереження показали, що центральна зоря туманності Кільце має світність на рівні 310 сонячних світимостей і демонструє значну фотометричну мінливість. Вона може бути викликана присутністю близької карликової зорі-компаньйона масою менше ніж 0,1 сонячної маси. Ґрунтуючись на отриманих результатах, автори дослідження вважають, що пилова хмара може бути залишком диска, утвореного внаслідок бінарної взаємодії на більш ранньому етапі еволюції цієї зорі, який на цей час майже повністю розсіявся.

Раніше ми розповідали цікаві факти про туманність Ірис.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Основні елементи біохімічних процесів могли утворитися прямо у космосі
Стартап United Spaceports пропонує кожному персональний супутник із криптогаманцем
Мільярд років після Великого вибуху: знайдена найстаріша спіральна галактика у Всесвіті
Приречена на смерть: астрономи виявили екзопланету, що випаровується
Розпочалася підготовка до полювання на міжзоряні об’єкти з інших світів
Де на Марсі може ховатися життя?
Крихітна галактика виявилась величезним феноменом раннього Всесвіту
Розміри Великої Стіни Геркулеса руйнують космологічний принцип
Сенсаційна знахідка Curiosity розкриває таємницю зниклої атмосфери Марса
Зелена комета C/2025 F2 SWAN могла не пережити наближення до Сонця