ТОП-7 таємниць Всесвіту

У космосі існує безліч таємниць і загадок. Чи є інопланетне життя? Що насправді являє Всесвіт і як він функціонує? Що всередині чорних дір і що таке темна енергія? Відповіді на ці запитання вчені намагалися знайти впродовж багатьох років. Але деякі таємниці ще не мають пояснення, і великі уми всього людства намагаються осягнути невідоме. Ми зібрали ТОП-7 найбільш незрозумілих таємниць Всесвіту, які й досі заводять вчених у глухий кут.

Темна матерія

Розподіл темної матерії по всьому Всесвіту
Розподіл темної матерії по всьому Всесвіту за результатами чисельного моделювання. Нове дослідження припускає, що вплив темної матерії насправді може бути результатом відкритої форми гравітації. Зображення: Herschel / ESA

Планети, зорі, галактики й усе, що ми бачимо, становлять менш ніж 5% всього Всесвіту. Вчені вважають, що 27%  це речовина, яку вони називають темною матерією. Ця матерія не взаємодіє зі світлом або видимою матерією, але впливає на неї гравітаційно в галактичному масштабі. Ґрунтуючись на цьому доказі, астрономи вважають, що темна матерія є домінантною у Всесвіті. Але його природа залишається незрозумілою.

Темна енергія

Темна енергія
Темну енергію поки неможливо пояснити

Ще  загадковішою є темна енергія. Ми вже знаємо, що 32% матерії у Всесвіті займає баріонна і темна матерія. А як щодо решти 68% Всесвіту? Космологи вважають, що це — темна енергія.

Якщо щодо темної матерії існує теорія, що вона відповідає за «склеювання» матерії всередині галактик, то темна енергія, навпаки, намагається відокремити галактики одна від одної. Її склад і природа також невідомі.

«Ми знаємо про існування й обсяг темної енергії, бо ми бачимо, як вона впливає на розширення Всесвіту. В іншому це цілковита таємниця», пояснюють вчені NASA.

Квантова заплутаність

Квантова заплутаність
Квантова заплутаність є ключем до розробки безпечних і зашифрованих каналів зв’язку майбутнього. Фото: Unsplash

Альберт Ейнштейн одного разу назвав квантову заплутаність «жахливою дією на відстані». Він був буквально шокований цим відкриттям. Завдяки цьому явищу дві частинки в абсолютно різних частинах Всесвіту можуть бути з’єднані між собою невидимою силою, відтворюючи поведінку свого партнера. При цьому відстань між ними не грає жодної ролі взаємодія відбувається миттєво. Для того, щоб частинки могли з’єднуватись на таких відстанях, вони повинні посилати сигнали, які рухаються швидше, ніж швидкість світла, а це неможливо за відомими законами фізики.

Що знаходиться всередині чорних дір?

У Чумацькому Шляху можуть бути мільйони чорних дір. Фото: SciTechDaily

Чорні діри це області простору, в яких сила тяжіння настільки велика, що все, що поруч з ними, втягується. Навіть світло не може уникнути їхнього тяжіння. Вчені прогнозують, що в нашій Галактиці є мільйони чорних дір, але ніхто не знає, що всередині них. Передбачається, що після подолання горизонту подій матерія просто стискається в сингулярність область нульового розміру та нескінченної щільності. Розуміння того, що знаходиться всередині чорних дір, може допомогти пояснити квантову гравітацію.

Що стало причиною Великого вибуху?

Великий вибух
Причина Великого вибуху — загадка для науки 

Великий вибух — широко розповсюджена теорія походження Всесвіту. З майже нескінченно щільного стану найпотужніший вибух викликав розширення, утворюючи час, простір і матерію. За частку секунди Всесвіт розширився від розміру, меншого за атом, до розміру, більшого за галактику, і продовжував рости й охолоджуватися. Це розширення все ще триває і, як з’ясував Едвін Хаббл, навіть прискорюється з фантастичною швидкістю. Що стало причиною цього Великого вибуху? На жаль, ніхто не знає.

Космічний рев

АРКАДА
Повітряна куля з інструментом ARCADE, що виявив таємничий рев з космосу. Фото: Wikipedia

У 2006 році вчені почали шукати далекі залишкові сигнали після Великого вибуху у Всесвіті за допомогою інструмента ARCADE, прикріпленого до величезної повітряної кулі. Радіометр виявив таємниче залишкове радіоджерело, яке було приблизно вшестеро сильніше, ніж передбачала теорія. Потужний сигнал викликав велике здивування у вчених, вони й досі не знають його походження. Це явище відоме япід назвою «космічний рев» і залишається невирішеною проблемою в астрофізиці.

Космічні промені

Космічні промені — це частинки високоенергетичних атомів, які падають на Землю з космосу зі швидкістю світла. Вони вважаються нешкідливими, бо атмосфера планети захищає нас від них. Але їх звинувачують у проблемах збою електроніки в супутниках і навіть обладнанні на Землі. Вчені намагаються знайти рішення цієї проблеми.  Виявлені в 1912 році космічні промені все ще залишаються загадкою, як і джерело їхнього походження.

Нагадаємо, що раніше астрономам вдалося розгадати таємницю «китайської» наднової 1181 року.