Місія NASA Mars Sample Return налаштована повернути на Землю зразки, що були зібрані ровером Perseverance на поверхні Марса. Нещодавнє відкриття зробить очікування ще цікавішим, адже один із зібраних зразків породи може містити краплю стародавньої води, а також, дуже ймовірно, й рештки мікробного життя, якби воно там існувало.
«Кукаклек»
Мова про шматок каміння, яке зараз є 15-м зразком Perseverance. Його назвали «Кукаклек» на честь однойменного озера та річки на Алясці. У середу команда Perseverance оголосила про успішний забір зразка до колекції шматків пісковиків.
Вчена-астробіолог Ерін Гіббонс з Університету Макгілла розповіла більше про скелю в оновленому звіті про марсохід. Гіббонс вказала на виявлення тонких білих прожилок, видимих у пісковику. Вони є свідченням минулої діяльності води, яка заповнила порожнини всередині.
My collection is growing! ???? I’ve now got my 15th rock core: a nice piece of sandstone.
Up next, I’m heading back to a nearby dune to break out a new tool – my regolith collection bit – for gathering loose, sandy material. #SamplingMars continues… pic.twitter.com/RkYYpSAoUE
— NASA’s Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) November 30, 2022
Раніше NASA обговорювала скелю з пісковика ще до того, як марсохід почав збирати зразки. Агенція висловлювала надію, що місцева порода може містити біосигнатури, ймовірний доказ існування стародавнього життя. Звіт Гіббонс висвітлює ще більш інтригуючу деталь про те, що ми можемо знайти в зразках приховану воду.
Капсула часу у кратері Єзеро
NASA вибрала кратер Єзеро місцем посадки марсохода Perseverance через його цікаву історію води. Схоже, тут розташоване дно стародавнього озера та дельти річки з давніх часів, коли Марс був вологішим. Скеля, де був зібраний останній зразок, була частиною стародавньої гавані, яка, ймовірно, утворилась, коли Єзеро було озером. Виявлені жилки в пісковику можуть містити приховані підказки до історії мікробного життя на Марсі, якщо воно там колись було.
Докази на Землі
Мізерні рідинні включення були також знайдені у стародавніх породах на Землі. Дослідження, проведене на початку цього року, описало відкриття мікроорганізмів віком 830 млн років у рідинних включеннях в кристалах галіту. Відкриття підвищує ймовірність того, що подібна знахідка на Марсі може зберегти органічну речовину.
«Цілком можливо навіть, що під час кристалізації мінерали затримали принаймні одну-дві краплі стародавньої води, утворюючи часову капсулу водного минулого Марса», — пояснила Гіббонс.
Раніше ми повідомляли про те, що Сонце назвали джерелом води на Землі.
За матеріалами CNET
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine