Якою буде Земля через 500 років?

Вчені можуть робити досить точні прогнози щодо майбутнього у космосі. Але передбачення того, якою буде Земля через 500 років, є складним завданням, оскільки існує багато факторів, які впливають на її еволюцію. Ми знаємо, що нашу планету змінюють два основні типи процесів. Один із них пов’язаний з природними циклами, наприклад, з обертанням планети навколо Сонця, а інший спричинений формами життя, а особливо — людьми.

Земля через 500 років може бути невпізнанною
Земля через 500 років може бути невпізнанною. Фото: Unsplash

Земля сама перебуває у постійному русі навколо Сонця. Наша планета коливається, змінюється кут її нахилу і навіть її орбіта, наближаючись або віддаляючись до Сонця. Ці зміни відбуваються стабільно впродовж десятків тисяч років. Але другий значний та швидший вплив на планету мають живі істоти. Вплив життя на планету важче передбачити. Порушення однієї частини екосистеми може вивести з ладу багато інших.

Глобальний вплив на Землю

Особливо сильний вплив на зміну екосистеми на планеті роблять люди багатьма різними способами. Вони вирубують ліси та руйнують важливі місця існування диких тварин, щоб будувати міста та вирощувати сільськогосподарські культури. Вони переміщують інвазивні види по планеті, порушуючи екосистеми. Це також спричиняє глобальне потепління.

Люди спричиняють зміну клімату, здебільшого спалюючи викопне паливо, яке викидає в атмосферу більше парникових газів, ніж планета й атмосфера можуть витримати. Зазвичай парникові гази затримують сонячне тепло так само, як скло в теплиці, зберігаючи Землю теплішою, ніж вона була б в іншому випадку. Це може бути корисно, доки їх не стане занадто багато.

Результатом надлишку вуглекислого газу є підвищення температури, що може призвести до небезпечно спекотних літніх днів і танення льоду в Гренландії та Антарктиді. Танення льодовикових щитів підіймає рівень океанів, спричиняючи затоплення прибережних територій. Це те, з чим Земля стикається зараз.

Не всі зміни на Землі спричинені людиною, але деякі з них вона сильно погіршила
Не всі зміни на Землі спричинені людством, але деякі з них воно сильно погіршило. Фото: Unsplash

Вищезазначені зміни можуть призвести до того, що через 500 років планета стане зовсім іншою, що значною мірою залежить від прагнення людей змінити спосіб життя. Потепління планети також може сприяти екстремальним погодним умовам, таким як спека, бурі та посухи, які можуть змінити Землю. Під загрозою опиняються всі форми життя на планеті.

Уроки останніх 500 років

Якщо озирнутися на останні 500 років, то жива частина Землі, яка називається біосферою, кардинально змінилася. Кількість людей збільшилася з приблизно 500 млн осіб до понад 7,5 млрд сьогодні. Понад 800 видів рослин і тварин зникли через людську діяльність за цей період. Зі зростанням людської популяції інші види мають менше простору для розселення. Підвищення рівня моря означає ще менше суші, а підвищення температури змусить багато видів мігрувати до кращих кліматичних умов.

Основний виклик сьогодення — змусити людей припинити робити те, що створює проблеми, наприклад, спалювати викопне паливо, яке викликає зміни клімату. Це одна з глобальних проблем, яка вимагає від країн світу працювати над досягненням однієї мети: зменшити згубний вплив на клімат.

Якщо люди забажають змінити свою поведінку, наша планета може зберегтися з її пишними лісами, блакитними океанами, зеленими полями ще багато століть, разом з її найуспішнішими мешканцями — людством. Але поки що технологічні рішення не розвиваються достатньо швидко, щоб розв’язати проблему зміни клімату. Якщо продовжувати робити те ж саме і чекати, що хтось інший виправить безлад пізніше, можна підвести нашу планету та людство до краю незворотних змін та глобальної катастрофи. У такому випадку Земля через 500 років може бути невпізнанною.

Раніше ми повідомляли про те, як місячний пил врятує Землю від глобального потепління.

За матеріалами The Conversation.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу
На вершині світу: місія Polaris Dawn побила півстолітній рекорд висоти
Boeing Starliner повернувся на Землю з двома скафандрами
Чи виникла карликова планета Церера в поясі астероїдів?
Пес Ілона Маска став індикатором невагомості на борту Polaris Dawn
Суперземлі не можуть виникати біля зір із низькою металічністю
Дует гігантів: Hubble зазнімкував пару надмасивних чорних дір
Нейромережа Inception наблизила науковців до розгадки природи темної матерії
На орбіті: запуск місії Polaris Dawn завершився успіхом