Без озонового шару Земля може значно охолонути: невтішні результати дослідження

Еволюція клімату Землі — доволі складний процес, який формувався мільярди років. Останнє дослідження розкрило, наскільки важливим є озоновий шар для температури поверхні планети. Якби не було озонового шару, вона стала б на 3,5°C холоднішою.

Атмосфера Землі
Атмосфера Землі це дуже складна система, в якій кожен компонент відіграє важливу роль у визначенні клімату та існування життя. Фото: Unsplash

Клімат нашої планети формується від багатьох процесів. У простих термінах, Сонце випромінює світло, частину якого відбиває атмосфера, а решта доходить до поверхні Землі. Частина цього світла поглинається атмосферою і поверхнею, а інша частина відбивається назад у космос. Проте деяка частина цього випромінювання знову поглинається атмосферою, утворюючи парниковий ефект, який утримує тепло навколо Землі, що призводить до більш високої температури на поверхні. Це лише спрощена схема, оскільки клімат ще залежить від багатьох факторів, таких як склад атмосфери, океанські течії та атмосферні циркуляції.

Озоновий шар відіграє важливу роль у захисті поверхні Землі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання Сонця. Проте багато кліматичних моделей не враховують його вплив. Однак нове дослідження, опубліковане в журналі препринтів arXiv, вивчає роль озонового шару в кліматичних процесах.

На початку історії Землі озонового шару взагалі не існувало. Він з’явився лише після появи життя і впродовж багатьох мільярдів років поступово стабілізувався. Хоча молекулярний кисень, який складає значну частину атмосфери, не має великого впливу на клімат, озоновий шар є важливим фактором.

Атмосфера
Якби не було озонового шару, планета стала б на 3,5°C холоднішою

Дослідники провели серію кліматичних симуляцій, змінюючи кількість озону в атмосфері, та виявили, що наявність озону має значний вплив на температуру поверхні Землі. У середньому він підвищує температуру на приблизно 3,5°C. Якщо озоновий шар зникне, чи то через людську діяльність, чи з інших причин, це матиме катастрофічні наслідки для клімату.

Одним із наслідків зникнення озонового шару буде охолодження верхніх шарів стратосфери. Холодне повітря не зможе утримувати стільки вологи, тому стратосфера стане сухішою. Водяна пара є важливим парниковим газом, тому зменшення її кількості призведе до зменшення парникового ефекту.

Крім зміни температури, зникнення озонового шару також вплине на загальний клімат. Відсутність озону та охолодження стратосфери спричинять нестабільність атмосферного шару, який запобігає утворенню хмар. Крім того, це також викличе зміну струменевих потоків повітря, зокрема більшу активність біля екватора та меншу — біля полюсів. Це матиме радикальний вплив на сезонні погодні умови на всіх широтах.

Це дослідження ще раз підкреслює, що атмосфера Землі — це дуже складна система, в якій кожен компонент відіграє важливу роль у визначенні клімату та існуванні життя.

Раніше ми повідомляли про те, як атмосфера Землі «закипіла» від виверження вулкана Тонга.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine