Катастрофічна зміна клімату Землі вплинула на висоту тропосфери

Глобальне потепління вже почало негативно відображатися на атмосфері Землі. Дані метеозондів у Північній півкулі, зібрані за останні 40 років, показують, що зміна клімату вплинула на верхню межу тропосфери найближчої до поверхні ділянки неба. Кордон тропосфери неухильно підіймається  зі швидкістю від 50 до 60 м за десятиліття. Про це повідомляють учені у публікації Science Advances.

Тропосфера
Тропосфера (позначена помаранчевим кольором) це найнижчий шар атмосфери Землі. Фото: NASA

За словами Джейн Лю, екологині з Університету Торонто, рушійною силою цих змін є температура. Висота тропосфери варіюється, досягаючи 20 км у тропіках і 7 км поблизу полюсів. Упродовж року тропопауза (верхня межа тропосфери) підіймається й опускається залежно від пори року, бо повітря розширюється в спеку і стискається на холоді. Але оскільки парникові гази утримують дедалі більше тепла в атмосфері, тропосфера розширюється та підіймається.

Вчені виявили, що тропопауза піднялася в середньому приблизно на 200 м з 1980-го по 2020 рік.

Майже всі погодні явища на Землі відбуваються у тропосфері. Однак малоймовірно, що ця зміна висоти вплине на погоду, говорять учені. Проте це дослідження є важливим нагадуванням про те, як зміни клімату впливають на нашу планету.

«Ми бачимо навколо себе ознаки глобального потепління у таненні льодовиків та підвищенні рівня моря. А тепер це відображається й на зміні висоти тропосфери», резюмує Джейн Лю.

Раніше ми повідомляли, як астронавти МКС виявили загадкове світіння в атмосфері Землі.