Земля стрімко тьмяніє

Земля тьмяніє. Кількість сонячного світла, яке Земля відбиває у космос, останніми роками помітно зменшилася. Вчені не можуть точно пояснити причину цього явища: це короткочасна подія чи ще один зловісний знак погіршення клімату.

Земля
Земля потьмяніла на 0,5% за останні 20 років. Фото: Unsplash

«Наша планета в середньому зазвичай відбиває майже 30% сонячного світла, що падає на неї. Новий аналіз показав, що відбивна здатність Землі останніми роками знижується», — говорить Філіп Гуд, астрофізик з обсерваторії Big Bear Solar у Каліфорнії. З 1998 по 2018 рік коефіцієнт відбиття Землі знизився приблизно на 0,5%.

Зниження альбедо

За словами астрофізика, відбивна здатність Землі знизилася впродовж останніх 20 років. Аналіз супутникових даних говорить про те, що потьмяніння нашої планети пов’язане з підвищенням температури вздовж тихоокеанського узбережжя Північної та Південної Америки, що своєю чергою зменшило хмарний покрив на малих висотах і оголило набагато темніші кольори океанів, які поглинають світло. Зменшення хмарності над східною частиною моря не єдине, що знижує альбедо (коефіцієнт відбиття Землі).

Сяйво Землі
Сяйво Землі останніми роками помітно зменшилося, що є ознакою того, що наша планета вловлює більше сонячної енергії, ніж раніше. Фото: NASA

Багато досліджень вказують на те, що танення морського льоду в Арктиці теж знизило відбивну здатність Землі. Раніше щільний крижаний покрив ефективно розсіював сонячне світло у космос, щоб охолодити Землю. Танення льоду лише посилило поглинання сонячного світла нашою планетою, що підвищило її нагрівання.

Нагрівання радіацією

Також зі зменшенням крижаного покриву Земля почала поглинати більше радіації. Через це за останні два десятиліття відбулося нагрівання океанів та прискорення танення льоду, що може сприяти ще більшому потеплінню.

Загалом, за оцінкою Гуда та його колег, зниження відбивної здатності Землі з 1998 по 2018 рік означає, що кожен квадратний метр поверхні нашої планети поглинає в середньому додатково 0,5 Вт енергії. Для порівняння, парникові гази та інша діяльність людини за той же період збільшили надходження енергії на поверхню Землі приблизно на 0,6 Вт на квадратний метр. Це означає, що зниження відбивної здатності Землі за цей 20-річний період майже подвоїло ефект потепління, якого зазнала наша планета.

«Чи це довгострокова тенденція відбивної здатності Землі, чи короткострокове явище, ще належить з’ясувати», говорить Едвард Швітерман, планетолог із Каліфорнійського університету в Ріверсайді.

Нагадаємо, що раніше катастрофічна зміна клімату на Землі вплинула на висоту тропосфери.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine