Астрономи виявили величезний «Татуїн»

Команда американських дослідників повідомила про виявлення раніше невідомої екзопланети. Ключова особливість знахідки полягає у тому, що вона обертається довкола не одного, а одразу двох світил. Дослідники неофіційно називають такі світи «Татуїнами» — на честь вигаданої планети із «Зоряних війн».

Екзопланета TIC 172900988 b в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Пошук «Татуїнів» є дуже непростим завданням. Річ у тім, що період обертання планети навколо пари зір завжди більший, ніж період їхнього обертання навколо загального центру тяжіння. Це означає, що для реєстрації транзитів вченим потрібен тривалий час. При цьому телескоп TESS, який є головним з усіх існуючих мисливців за екзопланетами, веде спостереження за одним і тим самим сектором неба лише впродовж 27 днів.

Ситуація додатково ускладнюється тим, що навіть якщо за період спостережної сесії вдається зафіксувати кілька транзитів, вони зазвичай не є періодичними та мають різну глибину і тривалість, що пов’язано зі зміною орієнтації та рухом зір стосовно Землі.

Щоб упоратися з цими труднощами, астрономи розробили нову методику, котра дозволяє використовувати навіть невелике «вікно» для пошуку «Татуїнів». Вона виявилася успішною. Застосовуючи зібрані TESS дані, дослідники змогли виявити екзопланету у кількох сонцеподібних світил, що розташовані на відстані 800 світлових років. Вона отримала позначення TIC 172900988 b.

TIC 172900988 b є газовим гігантом. При схожих з Юпітером розмірах її маса в 2,6-3,1 рази перевищує масу найбільшої планети Сонячної системи. Поки що астрономи не в змозі визначити точне значення періоду обертання екзопланети. Він становить від 188 до 204 днів.

Цікаво, що вчені також зафіксували сліди потенційного третього компонента системи — ультрахолодного червоного карлика, який перебуває на вкрай віддаленій орбіті та здійснює один оберт за п’ять тисяч років. Надалі вони планують провести нові спостереження, щоб підтвердити його існування.

За матеріалами https://exoplanets.nasa.gov