Вчені створили тривимірну карту Марсу, а японці випробували водяний двигун у космосі: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: Virgin Orbit заявила про банкрутство; NASA оголосила склад екіпажу місячної місії Artemis II, а ми розповідаємо, що таке чорні діри і як вони утворюються.

«При вивченні наук приклади корисніші за правила»

— Ісаак Ньютон

Китай випробував пристрій, який допоможе колонізувати Місяць

Китай провів на своїй космічній станції випробування двигуна Стірлінга. Про це повідомляють китайські ЗМІ. Цей пристрій здатний перетворювати будь-яку теплову енергію на механічну. Він може допомогти Піднебесній у завоюванні полярних регіонів Місяця, де не так багато світла для сонячних батарей. Двигун був розроблений Інститутом фізики Ланьчжоу при Китайській академії космічних технологій (CAST). На орбітальну станцію «Тяньгун» його доправив екіпаж місії «Шеньджоу-15».

Двигун Стірлінга — це достатньо проста конструкція, у якій тепло від зовнішнього джерела енергії перетворюється на механічну енергію. Перетворення відбувається завдяки циліндру, в якому розширюється газ. Далі через поршень і шатун двигун обертає вал електричного генератора.

Virgin Orbit повідомила про банкрутство

Компанія Virgin Orbit, що належить британському мільярдеру Річарду Бренсону, подала заяву про банкрутство. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на її сайті. 9 січня 2023 року компанія здійснила свій перший пуск із території Великої Британії. Він завершився невдачею. Ракета не змогла досягти орбіти через передчасне вимкнення двигуна другого ступеня. Пізніше з’ясувалося, що причиною невдачі стало зміщення паливного фільтра.

Ця невдача стала великим ударом для компанії. На той момент вона вже почала відчувати фінансові проблеми. Її керівництво сподівалося виправити ситуацію за рахунок очікуваних 200-мільйонних інвестицій. Однак в останній момент потенційний інвестор відмовився від угоди, що поставило Virgin Orbit на межу краху. У березні компанія спочатку відправила у безстрокову відпустку, а потім звільнила 675 співробітників (85% від загальної чисельності свого штату). Але, попри відчайдушні спроби знайти іншого інвестора, такі радикальні заходи лише відтермінували неминуче. 4 квітня Virgin Orbit офіційно оголосила про своє банкрутство.

Зонд «Аль-Амаль» створив тривимірну карту Марса в приголомшливих деталях

Нова карта показує Червону планету в приголомшливих деталях, вона відкриває безліч захопливих особливостей, що помітні з орбіти. Візуалізація високої роздільної здатності допоможе вченим відповісти на низку актуальних питань про Марс — зокрема про те, як він став сухим і безплідним, попри те, що колись був багатий на рідку воду.

Карту Марса створила група вчених під керівництвом Нью-Йоркського університету Абу-Дабі (NYUAD) і Центру космічної науки Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ). Дослідники використовували дані, зібрані з навколомарсіанської орбіти в межах місії Emirates Mars Mission (EMM), також відомої як «Аль-Амаль». Вони показують Червону планету «очима» найсучаснішої бортової системи отримання зображень Emirates Exploration Imager (EXI). Щоб створити деталізовану карту поверхні, було проаналізовано понад 3000 спостережень за допомогою EXI, зроблених протягом одного марсіанського року, тобто періоду, еквівалентного майже двом рокам на Землі. Потім усі знімки об’єднали разом, щоб створити кольорову композицію. Отримана карта показує багато основних мінералогічних особливостей Червоної планети у високій роздільній здатності.

Японська компанія випробувала у космосі двигун на воді

Японська компанія Pale Blue випробувала на навколоземній орбіті двигун на воді. За його допомогою вдалося скоригувати орбіту супутника Sony EYE. Фірма готується до тестування інших подібних пристроїв. Її інженери встигли розробити кілька типів двигунів на воді. Той, що використали на супутнику Sony EYE, належить до найпростішого з них — resistojet. По суті, він просто виштовхує воду через трубу в одному напрямку, надаючи супутнику прискорення у протилежному.

Зараз команда працює над ще одним типом рушія на водній основі, більше схожим на іонний двигун, ніж на простий реактивний. У ньому вода розпилюється за допомогою джерела мікрохвильової плазми та викидається з задньої частини силової установки, на кшталт інших подібних конструкцій. У ньому також використано кілька нових ідей, зокрема систему генерації плазми та конструкцію камери випаровування.

NASA оголосила імена астронавтів, які полетять навколо Місяця

Адміністратор NASA Білл Нельсон назвав екіпаж космічної місії Artemis II. Людьми, які першими в новому тисячолітті облетять Місяць, стануть астронавти США Крістіна Коук, Віктор Гловер, Рід Вайсман і представник Канади Джеремі Хансен.

  • Крістіна Коук ― має ступінь магістра у галузі електромеханіки, працювала на антарктичній станції, допомагала розробляти зонд Junо та здійснила один політ на МКС.
  • Віктор Гловер — колишній військовий пілот, який брав участь у війні в Іраку. Після цього він працював льотчиком-випробовувачем. У космосі Гловер побував один раз у складі приватної місії Crew-1.
  • Джеремі Хансен — колишній пілот Королівських канадських ВПС і єдиний із членів екіпажу, який досі не бував у космосі. Проте він брав участь у тренуванні CAVES, у ході якого в печерах намагалися змоделювати ситуацію, що виникає при довготривалих космічних подорожах.
  • Рід Вайсман — командир екіпажу Artemis II. Колишній пілот американських ВПС. У його активі є один політ на МКС.

Друга місія за програмою Artemis буде схожою на першу. Гігантська ракета SLS виведе на навколоземну орбіту космічний корабель Orion. Він запустить власний двигун і попрямує до Місяця. Облетівши його, апарат повернеться до Землі. На підльоті до неї він відстикує посадкову капсулу, яка і здійснить м’яку посадку за допомогою парашутів.

Фото тижня

Транзит МКС на тлі групи сонячних плям. Джерело: Andrew McCarthy

На знімках Ендрю Маккарті МКС «позує» на тлі групи сонячних плям. Вони виникають через вихід у фотосферу магнітних полів, які пригнічують рух речовини, що призводить до зниження температури на 1500–2000°C. Холодніша ділянка, що випромінює менше енергії, сприймається як темна пляма на тлі решти сонячної поверхні.

Цікава цифра: 200 тис. світлових років

Надмасивна чорна діра-втікачка, викинута з галактики в результаті «сутички» між двома іншими чорними дірами, в уяві художника. Коли чорна діра пронизує міжгалактичний простір, вона стискає розріджений газ перед собою. Ця ілюстрація заснована на спостереженнях космічного телескопа Hubble, який помітив довжелезний хвіст із зір завдовжки 200 тис. світлових років. Ілюстрація: NASA, ESA

Чорні діри мають репутацію жахливих монстрів, які пожирають усе в радіусі свого гравітаційного впливу. Також їх підозрюють у зв’язках із таємничою темною енергією. Водночас вони можуть брати участь в утворенні нових зір. Вчені за допомогою космічного телескопа Hubble помітили у чорної діри-втікачки величезний хвіст, у якому виявилося багато молодих світил.

Йдеться про нещодавно відкриту чорну діру, що за масою в 20 млн перевищує Сонце та з величезною швидкістю мчить крізь космічний простір — настільки швидко, що якби вона була в нашій Сонячній системі, то подолала би відстань від Землі до Місяця за 14 хвилин. За нею тягнеться хвіст із зір завдовжки 200 тис. світлових років. Це вдвічі більше за діаметр Чумацького Шляху. 

Що почитати у вихідні

Єзеро
Озеро у кратері Єзеро в уяві художника. Джерело: Вікіпедія

Цими вихідними редакція The Universe Space Tech пропонує вам дізнатися, що таке чорні діри та як вони виникають, а також ми розповідаємо про те, які таємниці відкрив ровер Perseverance про стародавнє озеро на Марсі. Крім цього, наша команда зібрала добірку з п’яти найбільш веселих космічних комедій, під які можна безтурботно провести вечір. Адже, як відомо, ніщо так не продовжує життя, як сміх.

Читайте у попередньому дайджесті: Європейці використають «штучне затемнення» для вивчення Сонця, а Китай кине виклик Starlink: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії