У чорної діри-втікачки помітили хвіст завдовжки 200 тис. світлових років

Чорні діри мають репутацію жахливих монстрів, які пожирають усе в радіусі свого гравітаційного впливу, а також їх підозрюють у зв’язках із таємничою темною енергією. Водночас вони можуть брати участь в утворенні нових зір. Вчені за допомогою космічного телескопа Hubble помітили у чорної діри-втікачки величезний хвіст, в якому виявилось багато молодих світил.  

Враження художника від надмасивної чорної діри-втікача
Надмасивна чорна діра-втікачка, яка була викинута з галактики в результаті сутички між двома іншими чорними дірами, в уявленні художника. Коли чорна діра пронизує міжгалактичний простір, вона стискає розріджений газ перед собою. Ця ілюстрація заснована на спостереженнях космічного телескопа Hubble, який помітив довжелезний хвіст із зір завдовжки 200 тис. світлових років. Ілюстрація: NASA, ESA

Більшість дуже великих чорних дір, які називаються надмасивними, розташовані в центрі галактик, але іноді ці космічні голодні звірі самотньо блукають холодними глибинами космосу. Як-от нещодавно відкрита чорна діра масою 20 млн сонць, яка з величезною швидкістю мчить крізь космічний простір.

Ймовірно, вона утворилася внаслідок злиття двох галактик, кожна зі своєю надмасивною чорною дірою. Потім третя галактика підійшла надто близько, і в хаосі тристороннього злиття одна з чорних дір була викинута назовні з неймовірним прискоренням. Вона мчить настільки швидко, що якби була в нашій Сонячній системі, то відстань від Землі до Місяця подолала б за 14 хвилин.

Відтоді самотня чорна діра подорожує космосом. Тепер за нею тягнеться хвіст із зір завдовжки 200 тис. світлових років. Це вдвічі більше за діаметр Чумацького Шляху. Схоже, що ефект стався через те, що чорна діра на своєму шляху врізається у міжзоряні хмари та залишає за собою слід розпеченого газу, створюючи затишне середовище для формування світил. Подібне явище спостерігалося вперше, його помітили випадково, коли астрономи переглядали зображення Hubble та досліджували те, що було схоже на подряпини на знімках.

Раніше ми повідомляли про те, як була розкрита таємниця чорних дір.

Дослідження опубліковане в The Astrophysical Journal Letters.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine