Вчені створили найдетальнішу мапу розподілу матерії у Всесвіті

Дослідники використали дані проєкту Dark Energy Survey та телескопа South Pole, щоб перерахувати розподіл та загальну кількість матерії у Всесвіті. Було додатково підтверджено, що темної матерії у Всесвіті приблизно в шість разів більше, ніж звичайної, що загалом відповідає попереднім вимірюванням. Але водночас команда також виявила, що розподіл двох видів матерій не відповідає деяким космологічним моделям. Це відкриття детально описане в трьох публікаціях на Physical Review D.

South Pole
Телескоп South Pole. Фото: Unsplash

Створення двох карт Всесвіту

У новому дослідженні астрономи використали карту, яку склав телескоп South Pole, що спостерігає за Всесвітом у мікрохвильовому діапазоні. У цьому спектрі можна побачити найдавніше випромінювання, яке датується приблизно першими 300 тисячами роками після Великого вибуху. Своєю чергою Dark Energy Survey використовує оптичний діапазон. Потім команда наклала дві отримані карти, щоб зрозуміти повну картину того, як саме матерія розподілена у Всесвіті.

Dark Energy Survey
Карти неба від Dark Energy Survey (ліворуч) та телескопа South Pole (праворуч)

«Схоже, що у сучасному Всесвіті помітно дещо менше коливань, ніж ми передбачали, якщо припустити, що наша стандартна космологічна модель прив’язана до раннього Всесвіту. Нові результати є особливо переконливим доказом того, що ми, можливо, починаємо виявляти діри у нашій стандартній космологічній моделі», — сказав Ерік Бакстер, астроном із Гавайського університету та співавтор дослідження.

SPT
Використовуючи крос-кореляційні вимірювання та оновлену карту космічного мікрохвильового фону, дослідники визначили космологічні параметри з більшою точністю. Зображення: SPT

Загадкова темна матерія та темна енергія

Темна матерія — це загадкова субстанція у Всесвіті, яку ми не можемо спостерігати безпосередньо. Її не видно у жодному діапазоні спектра, але вчені знають про її існування через гравітаційний вплив на звичайну матерію. За даними CERN, темна матерія становить майже 27% Всесвіту, тоді як звичайна речовина — приблизно 5% від загального вмісту Всесвіту. Решта 68% складається з темної енергії — досі невизначеної категорії, яка рівномірно розподілена по всьому Всесвіту та відповідає за його прискорене розширення.

У 2021 році телескоп ALMA допоміг отримати нове точне вимірювання віку Всесвіту: 13,77 млрд років. Додаткові запити про космічний мікрохвильовий фон можуть також допомогти дослідникам впоратися з розбіжністю сталої Габбла: залежно від вимірювань науковці отримують дві різні цифри швидкості цього розширення, що є невирішеною проблемою.

У міру того, як засоби спостереження стають точнішими, а дані збираються та аналізуються, ця інформація може бути використана у великих космологічних моделях, щоб визначити, де вчені помилялися у минулому, і підштовхнути їх до нових напрямків дослідження.

Раніше ми повідомляли про те, що епоха розширення Всесвіту добігає кінця.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine