Фото дня: місячний світловий стовп

Новини астрономії, астрофізики та космології Фото космосу

Представлений знімок був зроблений у 2017 році в Антарктиді співробітником ESA Данієлом Михаліком (Daniel Michalik). Він демонструє цікавий оптичний феномен під назвою «світловий стовп» — вертикальну смугу, яка тягнеться, подібно до колони, від джерела світла. У цьому випадку як таке джерело виступив Місяць.

Місячний світловий стовп. Джерело: D. Michalik/NSF/SPT

Світлові стовпи виникають через відбивання світла на зважених у повітрі крижаних кристалах. Для їхнього формування необхідне поєднання певних атмосферних умов, головними з яких є низькі температури та майже нульова вологість. Саме такі умови характерні для Антарктиди. Під час знімання температура повітря становила -60 °C.

Крім світлового стовпа, на знімку можна побачити Юпітер (яскрава зоря зліва від Місяця), а також антени обсерваторій SPT (South Pole Telescope), BICEP2 (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization) та Keck Array. Вони розташовані на території американської дослідницької станції Амундсен-Скотт, яка знаходиться на Південному полюсі Землі. Телескопи здійснюють спостереження неба у мікрохвильовому, міліметровому та субміліметровому діапазонах.

Зроблений Данієлом Михаликом знімок місячного світлового стовпа був представлений на щорічному фотоконкурсі, який проводить Лондонське королівське товариство, і здобув перемогу в категорії «Астрономія».

За матеріалами http://www.esa.int