Вчені перевірили правильність теорії відносності

Вчені, які займалися перевіркою еквівалентності дії гравітації на всі тіла на супутнику MICROSCOPE, опублікували результати роботи. Відповідно до них загальна теорія відносності (ЗТВ) не потребує нових уточнень.

MICROSCOPE підтвердив еквівалентність гравітації
Супутник MICROSCOPE перевірив теорію відносності. Джерело: ONERA

Експеримент MICROSCOPE

Згідно з загальною теорією відносності, опублікованою Ейнштейном 1915 року, гравітація діє на всі предмети у Всесвіті з однаковою силою. Це називається принципом еквівалентності. На Землі ми це перевірити не можемо, бо на всі тіла, крім сили тяжіння, діє ще й опір повітря.

Астронавти програми Apollo на Місяці кидали пір’їнку та молоток, які візуально падали з однаковою швидкістю. Але теорія відносності для свого підтвердження потребує дуже точних вимірювань. Для того, аби їх здійснити, на орбіту у 2016 році був виведений супутник MICROSCOPE, здатний вимірювати дію гравітації на два різні тіла з високою точністю.

Свою роботу в космосі MICROSCOPE завершив ще 2017 року. Але команда, яка з ним працювала, не поспішала оприлюднювати остаточні висновки, порівнюючи їх із результатами інших досліджень, які тривали 20 років.

Загальна теорія відносності не потребує уточнення

Відповідно до досліджень MICROSCOPE, принцип еквівалентності гравітації виконується з точністю 1 до 1015. Тобто різниця у силі, що діє на два тіла, які падають, не може перевищувати цієї величини. Це означає, що жодні нові зміни, які б суперечили цьому факту, в загальну теорію відносності вносити не можна.

Річ у тім, що створена Ейнштейном теорія не є чимось, що доведено для 100 відсотків того, що відбувається у Всесвіті. Вона допускає внесення деяких уточнень, якщо картина світу буде сильно відрізнятися від її передбачень.

При цьому загальна теорія відносності несумісна з квантовою механікою, яка описує світ елементарних частинок. Але саме ЗТВ наразі найточніше описує гравітацію. І якби MICROSCOPE показав відмінності, які б суперечили їй, то довелося б вносити поправки, які, можливо, дозволили б узгодити дві фундаментальні наукові теорії.

Дослідники також припускають, що можна запустити супутник, якому вдасться перевірити принцип еквівалентності з точністю 1 до 1017, тобто у сто разів краще за MICROSCOPE. Але через технічні причини станеться це дуже нескоро.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine