У Гренландії знайдено 31-кілометровий кратер

Міжнародна команда вчених повідомила про виявлення 31-кілометрового кратера, розташованого під крижаним щитом Гренландії. Відкриття було зроблено влітку 2015 року під час фінансованої NASA програми Operation IceBridge. В її межах агентство здійснює регулярні спостережні польоти над Гренландією та Антарктидою з метою вивчення стану їхнього крижаного покриву.

Льодовик Гайавата. Джерело: NASA/John Sonntag

Аналіз зібраних даних показав, що під льодовиком Гайавата на півночі Гренландії знаходиться структура, що нагадує ударний кратер. Діаметр формації становить 31 км, глибина — 300 м. Вона похована під кілометровим шаром льоду.

Карта кратера під льодовиком Гайавата. Джерело: The Natural History Museum of Denmark

Щоб переконатися в тому, що мова дійсно йде про кратер, вчені провели додаткові дослідження радіолокації ділянки, а також вивчили дані, зібрані супутниками Terra та Aqua. Вони показали наявність характерної структури з кільцевим валом та кількома центральними піками. Для остаточного підтвердження гіпотези, дослідники провели аналіз осадових відкладень, винесених талою водою з-під льодовика. В них були знайдені мінерали, які сформувалися у результаті надвисокого тиску і температур, що виникають під час падіння великих небесних тіл.

За оцінками вчених, кратер утворився внаслідок зіткнення Землі з астероїдом діаметром приблизно 1 – 1,5 км. Він залишив після себе вирву, розмір якої перевищує площу Парижа. Нововідкритий кратер входить до числа 25 найбільших підтверджених ударних формацій на Землі.

Знахідка цікава не тільки тим, що це перший кратер, знайдений під континентальним крижаним щитом, а й часом його утворення. За словами дослідників, з огляду на чудовий стан структури, падіння астероїда мало статися вже після того, як Гренландія вкрилася льодом. Це означає, що подія сталася менш як 3 млн років тому. Але з огляду на те, що льодовики дуже швидко стерли б видимі сліди кратера, найімовірніше він набагато молодший. У теорії, його вік може становити навіть 12 тис. років.

Падіння такого великого тіла мало мати дуже серйозний вплив на земний клімат і стан екосистем. Тому вчені планують провести додаткові дослідження кратера, щоб точніше встановити час його утворення.

Вчений, що бере зразки порід, винесених талою водою з-під льодовика Гайавата. Джерело: Svend Funder

Виявлення кратера порушує закономірне питання, чи може він бути пов’язаний з різкою зміною клімату Землі, що трапилася в епоху Пізнього Дріасу. У той час наша планета проходила через період дуже швидкого потепління. Льодовики стрімко танули, на території Євразії почали переважати змішані вічнозелені та листяні ліси. Температура в середніх широтах майже досягла сучасних значень.

Однак приблизно 13 тис. років тому потепління змінилося різким похолоданням, що спричинило нове заледеніння. Воно тривало недовго, але призвело до серйозних наслідків, на кшталт вимирання значної частини мегафауни та зникнення американської культури Кловіс.

Падіння астероїда на Гренландію в уявленні художника. Джерело: Natural History Museum of Denmark, Cryospheric Sciences Lab, NASA/GSFC

У 2006 році була опублікована гіпотеза, що пов’язала заледеніння з наслідками падіння великого астероїда. Але, попри те, що в шарі, який відповідає початку похолодання, було виявлено частинки вуглецю, мікроскопічні оплавлені кульки та підвищену концентрацію нікелю, іридію і платини та інших елементів, що асоціюються з метеоритними ударами, донедавна наукова спільнота досить скептично сприймала цю версію. Однак, якщо час утворення гренландського кратера збігається з періодом різкої зміни клімату, це напевно серйозно змінить ставлення вчених до цієї гіпотези.

За матеріалами http://advances.sciencemag.org