Незвичайна історія небезпечного астероїда

Новини астрономії, астрофізики та космології

Потенційно небезпечний близькоземний астероїд Тутатіс (4179 Toutatis), серія прольотів якого поблизу Землі мала місце в 1989-2016 роках, міг утворитися в результаті злиття двох невеликих кам’янистих тіл. Такого висновку дійшли вчені з Китайської академії наук. Результати їхніх досліджень були опубліковані в недавньому випуску журнала Monthly Notices of the Royal Astronomical.

Тутатіс уперше помітили в 1934 році. Та невдовзі астрономи його «загубили». Повторне відкриття астероїда відбулося лише в 1989-му. Завдяки малому нахилу орбіти й періоду обертання, майже рівного чотирьом рокам, цей об’єкт часто зближувався з Землею. За мірками близькоземних астероїдів він має досить великі розміри: його довжина складає 4,8 км, ширина — 1,8 км. У випадку зіткнення він спричинить велику шкоду нашій планеті.

2012 року китайський зонд «Чан’е-2» пройшов на відстані всього 3,2 км від астероїда. Зроблені ним знімки допомогли уточнити розміри та форму Тутатіса. Виявилося, що він складається з двох частин: відносно невеликої «голови» та основного «тіла». Близько 14% близькоземних астероїдів розміром понад 200 м має схожу форму.

Команда дослідників припустила, що спочатку Тутатіс був подвійним об’єктом. Вчені провели ряд симуляцій і дійшли висновку, що під час близького прольоту Землі гравітація нашої планети могла так вплинути на орбіту астероїда та його супутника, що вони зіткнулися на невеликій швидкості й утворили єдину структуру.

Варто зазначити, що того ж 2012 року під дією гравітації Юпітера й інших планет орбіта Тутатіса змінилася. Наступного разу він наблизиться до Землі лише 2069-го. Згідно з розрахунками, дистанція прольоту становитиме трохи менше 3 млн км. За словами дослідників, ймовірність зіткнення астероїда з нашою планетою в найближчі кількасот років практично дорівнює нулю. Зробити більш довгостроковий прогноз складно через те, що його орбіта поступово змінюється через гравітаційні пертурбації. Можливо, згодом він все ж зіштовхнеться з іншим небесним тілом або, навпаки, залишить Сонячну систему, а можливо, ще багато мільйонів років курсуватиме нинішньою орбітою.

Дослідники впевнені лише в тому, що, хоч Тутатіс і являє собою «купу каміння», через своє повільне обертання він навряд чи розвалиться на частини, навіть якщо здійснить дуже близький проліт планети.

За матеріалами: http://english.cas.cn

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine