Туманність IC 2220 показала трагічне майбутнє нашого Сонця

Туманності — одні з найкрасивіших структур, які можна знайти в космосі. Це величезні хмари пилу та газу, освітлені світлом від найближчих зір. Ці регіони часто є активними областями зореутворення, оскільки нові зорі народжуються зі згустків пилу, які формуються під дією гравітації. У категорії туманностей існують різні типи, такі як емісійні туманності, де гази іонізуються випромінюванням і яскраво світяться, або залишки наднових, які є структурами, що залишаються після того, як масивні зорі добігають кінця свого життя та вибухають.

Пара майже симетричних петель пилу і газу знаменують передсмертну агонію давньої червоної зірки-гіганта
Пара майже симетричних петель пилу і газу знаменують передсмертну агонію давньої червоної зорі-гіганта, зафіксовану телескопом Gemini South. Фото: NOIRLab NASF

Нещодавнє зображення, зроблене телескопом Gemini South від NOIRLab, показує рідкісний тип цих об’єктів, яка називається подвійною відбивною туманністю. Туманність IC 2220, відома як Toby Jug Nebula («Туманність Глечика Тобі»), що дуже схожа на традиційний англійський глечик, розташована на відстані 1200 світлових років від нас у сузір’ї Кіля.

Головна частина туманності — це дві петлеподібні структури, що походять від центру, де розташований червоний гігант HR3126, що наближається до кінця свого життя. Зорі з меншою масою, як наше Сонце, досягають цієї стадії, коли у них починає закінчуватися паливо і вони роздуваються до великих розмірів, перш ніж скинути шари газу, щоб створити планетарну туманність.

«Приблизно через 5 млрд років, коли наше Сонце спалить свої запаси водню, воно теж стане червоним гігантом і врешті-решт перетвориться на планетарну туманність. У дуже далекому майбутньому від нашої Сонячної системи залишиться лише туманність, така ж яскрава, як Toby Jug Nebula, із Сонцем, що повільно остигає в її серці», — пише NOIRLab.

Вважається, що червоний гігант під назвою HR3126 частково відповідає за незвичайну петлеподібну форму туманності. Астрономи припускають, що у червоного гіганта колись була зоря-супутник, яка відтоді розірвалася на частини та перетворилася на щільний диск матерії, що обертається навколо червоного гіганта. Це подрібнення зорі-компаньйонки могло спричинити утворення петлеподібної структури.

Раніше ми повідомляли про те, як астрономи зазнімкували туманність у формі «усміхненого кота».

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine