Астрономи збираються шукати «родичів» Сонця

Наше Сонце сформувалося близько 4,6 млрд років тому. Швидше за все, місцем його народження було зоряне скупчення, що містило кілька тисяч світил. Астрономи дійшли цього висновку на основі хімічного аналізу метеоритів та орбіт деяких віддалених об’єктів пояса Койпера. Протягом наступного півмільярда років вихідне скупчення розпалося, а зорі, які його складали, вирушили у вільну подорож Чумацьким Шляхом.

Команда австралійських астрономів поставила собі за мету знайти об’єкти, які входили до складу цього давно загиблого скупчення та колись були нашими «сусідами». Для цього вони розгорнули проєкт GALAH (Galactic Archaeology project), що полягає у створенні бази даних, яка має пролити світло на формування та еволюцію Чумацького Шляху, а також допомогти знайти втрачених родичів Сонця.

Австралійська астрономічна обсерваторія Джерело: AAO

18 квітня дослідники повідомили про завершення першого етапу огляду. За допомогою спектрографа HERMES, встановленого на 3,9-метровому телескопі Австралійської астрономічної обсерваторії, їм вдалося отримати детальні спектри понад 340 тис. зір Чумацького Шляху. Надалі вони будуть проаналізовані з метою пошуку світил, хімічний склад яких нагадує сонячний.

Річ у тім, що народилися в одному скупченні зорі, характеризуються приблизно однаковим хімічним складом та містять ідентичну кількість важких елементів. Це свого роду «зоряна ДНК». Якщо астрономам вдасться знайти світила, склад та вік яких буде збігатися з сонячним, з високим ступенем ймовірності вони матимуть спільне походження.

Регіон зореутворення Sh 2-106. Передбачається, що наше Сонце сформувалося у схожій області Чумацького Шляху. Джерело: NASA/ESA

Публікація даних GALAH спеціально присвячена випуску другого каталогу космічного телескопа Gaia, що містить дані про місцеперебування, швидкість та яскравість приблизно 1,6 млрд зір Чумацького Шляху. Поєднавши інформацію, отриману у межах двох проєктів, астрономи сподіваються серйозно просунутися у вивченні минулого нашої Галактики.

За матеріалами https://astronomynow.com