Знайдені чорні діри, що поїдають зорі «за розкладом»

Під час вивчення даних, зібраних космічним телескопом XMM-Newton, дві команди астрономів виявили повторювані спалахи світла від чорних дір, що вважалися неактивними. На думку дослідників, вони застали їх за процесом регулярного «поїдання» зір.

Події приливної руйнації

Більшість великих галактик є домівкою для надмасивних чорних дір. Якісь із них активно поглинають речовину з навколишніх акреційних дисків і їх порівняно нескладно виявити. Інші чорні діри перебувають у стані спокою і тому невидимі для астрономів.

Руйнування зорі чорною дірою (концепт). Джерело: ESO/M. Kornmesser

Але іноді «сплячі» чорні діри все ж таки можуть видати себе. Наприклад, розірвати зорю, яка наблизилася до них на надто близьку відстань. Такі випадки називаються подіями приливної руйнації. Вони супроводжуються виділенням великої кількості енергії, яку можна зафіксувати у всіх діапазонах електромагнітного спектра і зазвичай тривають кілька місяців.

Донедавна вважалося, що події приливної руйнації завжди супроводжуються повним знищенням зорі. Але дані, зібрані двома незалежними командами астрономів, вказують на те, що в деяких випадках частина світила може вціліти. Принаймні, на якийсь час.

Обіднє меню чорної діри

У 2021 році дослідники виявили подію приливного руйнування, що одержало позначення eRASSt J045650.3-203750. Його джерело знаходилося в галактиці, розташованій на відстані 900 млн світлових років від Землі. Під час подальших спостережень з використанням телескопа XMM-Newton астрономи з подивом виявили, що подія повторюється з інтервалом 223 дні.

Схема, що демонструє, як відбуваються події припливного руйнування, що повторюються. Джерело: ESA

Інша подія повторного приливного руйнування відбулася в галактиці, що знаходиться на відстані 1 млрд світлових років від Землі. Вперше вона була зафіксована у 2018 році, вдруге – у травні 2022 року.

На думку дослідників, феномен приливних руйнувань, що повторюються, пояснюється тим, що чорні діри не «з’їли» всю зорю за один раз. Якась частина світила вціліла і продовжила рух орбітою навколо гравітаційного монстра. Щоразу, коли вона знову зближується з чорною дірою, та «відкушує» новий фрагмент. Так буде продовжуватися доти, доки зоря не буде повністю розірвана та поглинена.

Нагадаємо, що недавно астрономи знайшли рекордно близьку пару надмасивних чорних дір.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine