Супутникові знімки показали, як змінюються річкові відкладення

На основі супутникових знімків NASA вчені відстежили, як змінилися річкові відкладення. Дослідники проаналізували об’єми твердих частинок, що виносяться в море, і знайшли значну відмінність між двома півкулями Землі.

Після будівництва дамби «Три ущелини» річкові відкладення сильно зменшилися.
Зміна річкових наносів внаслідок будівництва дамби «Три ущелини» в Китаї. Джерело: NASA Landsat/United States Geologic Survey

Супутники вивчають глобальну екологію

Вчені використали дані супутникових знімків NASA та цифрових гідрологічних архівів, аби оцінити зміни у річковому стоку за період з 1984 по 2020 рік. Найбільше їх цікавив об’єм відкладень, коли річки виносять тверді частинки ґрунту і вони осідають поблизу від їхнього устя в океані. Свого часу подібні процеси утворили формації на Марсі, які зараз вивчає ровер Perceverance.

Раніше вчені вже проводили аналогічні довготривалі дослідження глобальних змін в інших екосистемах, порівнюючи супутникові знімки за кілька останніх десятиліть. Зокрема, таким чином встановили, що потепління в Альпах проявляється насамперед появою рослинності там, де її раніше не було. А схоже дослідження плавнів показало, що вони зникають у першу чергу у Східній Азії.

Останнє особливо цікаво порівняти з результатами нинішнього дослідження. Вчені проаналізували 414 річок по всьому світу. Виявилося, що у Північній півкулі річкові відкладення скорочуються, а в Південній сильно зростають.

Як змінюються річкові відкладення

Щоб зрозуміти, що спричинило ці відмінності, вчені вивчили супутникові знімки докладніше. Особливу увагу приділили кольору річкової води. Забарвлення взагалі може багато розповісти про водойму, недарма його навіть перевели у музику.

Прикладом тут може бути річка Мароні, що протікає у Південній Америці. Її супутникові знімки 90-х років демонструють темно-коричневий чи темно-синій колір. Зараз же її води мають жовтувато-коричневе забарвлення. Причина цього криється у масовому вирубуванні лісів та розробці корисних копалин відкритим способом, які добре видно з супутника.

Зміна кольору води у Мароні.
Зміна кольору води у Мароні. Джерело: NASA Landsat/United States Geologic Survey

Геопросторова інформація, тобто інформація про зміну стану об’єкта у прив’язці до інших важливих деталей рельєфу, стала головною темою сучасного супутникового стеження. І використовують її не тільки у військовій та бізнес-сферах.

Відстежувати причини екологічних змін за її допомогою також дуже просто. Так вчені побачили руйнівну діяльність людей, що прискорює погіршення стану ґрунтів поруч з усіма річками, що пожовтіли від наносів.

Південь та Північ

Господарська діяльність людей у Південній півкулі охоплює лісозаготівлю у Малайзії, видобуток золота відкритим способом в Африці та Південній Америці та пальмові плантації на більшій частині Океанії. Усі вони призводять до збільшення розмивання берегів, що добре бачить супутник. Як наслідок, у Південній півкулі кількість наносів з 1984 року збільшилася на 36 відсотків.

Причини зменшення відкладень у Північній півкулі теж добре помітні з супутників. Основною причиною того, що з 1984 року об’єм наносів тут знизився, є будівництво дамб, які стримують тверді частинки. Тільки у США їх нараховується понад 90 тис.

При цьому добре помітно, що саме у розвинутих країнах Європи та Америки річковий стік за останні 40 років упав не дуже сильно. Адже тут більша частина дамб була зведена ще до середини ХХ століття. А ось у Східній Азії цей процес триває досі. Це викликає значне зниження об’єму наносів і добре узгоджується зі згаданим зникненням плавнів.

Зміна річкових виносів за супутниковими даними
Зміна річкових виносів за супутниковими даними. Джерело: Evan N. Dethier et al

Чому річкові відкладення важливі

Проблема зміни річкових відкладень має неоднозначний характер. З одного боку, збільшення наносів свідчить про руйнування родючих ґрунтів, що може в перспективі загрожувати планеті глобальним голодом.

З іншого боку, разом із твердими частинками в океани виноситься велика кількість органічних решток. Таким чином річки відіграють важливу роль у здійсненні колообігу вуглецю. Порушення його може загрожувати нам прискоренням глобального потепління.

Нарешті, для багатьох прибережних країн річкові відкладення є природним способом збільшити чи хоча б зберегти власну територію. Рівень води у Світовому океані підіймається, й у таких країнах, як Нідерланди, В’єтнам чи Бангладеш, наноси компенсують його.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ ustmagazine