Геопросторова інформація з супутників стає одним із найважливіших товарів

Бум cупутникових зображень поверхні Землі викликав величезну потребу в обробленні цих даних. Геопросторова інформація зараз необхідна не лише тим, хто цікавиться війною в Україні. Фінансові аналітики теж залюбки купують дані про те, що відбувається на різних підприємствах.

Геопросторова інформація з супутників — головний товар майбутнього
Геопросторова інформація з супутників — головний товар майбутнього. Джерело: www.unescap.org

Геопросторова інформація — товар майбутнього

Одним із головних наслідків російсько-української війни стало широке використання супутникових зображень поверхні Землі від комерційних операторів. Однак просто отримати мільйони знімків замало. Треба ще розібратися, що на них зображено, в яких умовах та в якій місцевості. І саме ця інформація стає найновішим і найпотрібнішим товаром у світі великих грошей.

Наприклад, щойно Ілон Маск запустив у Остіні (штат Техас) велетенську фабрику з виробництва електромобілів Tesla, а інвестори, які вклали у неї свої гроші, вже замовляють у BlackSky інформацію з супутникових знімків про те, що там відбувається. Бо для розуміння реальної ситуації кількість авто на стоянці виробництва значить набагато більше, ніж уся фінансова аналітика.

Або, наприклад, відправлення вантажів. Великі компанії тепер мають змогу перевіряти, де перебувають літаки, які везуть їхні замовлення. Так само з трейдерами, які мають справу з харчовими продуктами. Війна в Україні викликала справжню паніку на ринках зерна та соняшника. Але зараз трейдери мають змогу переконатися, які поля засіяні, й оцінити перспективу майбутніх цін.

Криза, що відкрила шлях новій індустрії

Можливості для перетворення супутникової інформації на важливий товар існували давно, однак до початку війни в Україні ніхто особливо ними не цікавився. Проте неможливість отримати інформацію іншими шляхами примусила усіх звернутися до цього способу.

Військові, як американські, так і українські, отримують ці знімки у постійному режимі. Але й іншим тепер стало очевидно, що багато питань, які раніше можна було розв’язати тільки побувавши безпосередньо на місці, вирішуються уважним вивченням знімків.

А самі знімки стали доступними не тільки військовим. Про це яскраво свідчать презентації 15 компаній, які відбулися на симпозіумі GEOINT в Аврорі (штат Колорадо). Його учасники наполягають, що супутникову інформацію можна використовувати як для вивчення просування російських танкових колон, так і для аналізу кліматичних змін.

Аналіз супутникових знімків — новий виклик для компаній

Важливо розуміти, що супутникові знімки самі по собі не є геопросторовою інформацією. Її ще треба видобути. І способи це робити максимально ефективно є новим викликом для всіх, хто займається аналізом даних.

Досі супутникових знімків було небагато. І користувалися ними переважно військові. Тому оброблення здійснювалося вручну. Однак зараз кількість супутників і складність задач для них потребує більшої швидкості. Адже є змога швидко знайти певну подію на знімку одного супутника і вказати іншому, щоб він перевірив інформацію, просканувавши це місце ще раз.

Саме тому для аналізу даних потроху починає застосовуватися штучний інтелект. За минуле десятиліття нейромережі навчилися аналізувати велику кількість зображень і відшукувати на них певні образи. Цей досвід цілком можна застосувати не лише для пошуку геопросторової інформації про окремі об’єкти, такі як рух суден із зерном та засіяні поля, але й для аналізу того, як вони взаємодіють між собою.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine