США та Китай конкурують за воду на Місяці, а тайконавти встановили новий космічний рекорд: дайджест новин

Добірка найцікавіших космічних новин за тиждень: учені визначили найперспективніші астероїди для видобутку корисних копалин; Піднебесна планує висадку тайконавтів на Місяць до 2030 року, а ми розповідаємо про сріблясті хмари.

«Головне ― не переставати ставити запитання. Цікавість має свою причину існування».

― Альберт Ейнштейн

США та Китай змагаються за воду на Місяці

Ще не відбулася висадка астронавтів на Місяць у межах нового проєкту Artemis, як керівник NASA Білл Нельсон уже турбується про воду на нашому природному супутнику. Зокрема, його хвилює, що Китай може першим дістатися до цінної для міжнародної спільноти місячної води. Нельсон говорив про неї в контексті «Угод Артеміди», згадавши міжнародний договір про співпрацю в цивільних дослідженнях та використанні Місяця, Марса, комет і астероїдів у мирних цілях від 1967 року. «Угоди» наразі підписали понад двадцять країн. Однак Китай не входить до цієї когорти, попри те, що планує висадити астронавтів на місячну поверхню в цьому десятилітті.

База даних для тих, хто хоче видобувати корисні копалини на астероїдах

Французькі вчені опублікували базу даних відомих астероїдів, на яких можна видобувати корисні копалини. За її допомогою можна розрахувати, скільки зусиль треба докласти, аби дістатися до того чи іншого небесного тіла. Очікується, що невдовзі вона стане в пригоді десяткам компаній, хоча поки навіть прості експерименти на орбіті проводить лише перша з них. На астероїдах точно немає нафти, газу чи вугілля, а от метали — зокрема й ті, що рідко зустрічаються на Землі — можуть бути дуже розповсюдженими.

Щоправда, спектроскопічні дані поки доступні лише для 326 астероїдів. І саме для стількох із них у базі вказано, з яких речовин вони переважно складаються. Причому це лише дані про склад їхньої поверхні. Дізнатися, що міститься в глибинах, набагато важче. Але це все ж можна встановити, аналізуючи густину цих об’єктів.

Китай висадить людей на Місяці до 2030 року

Представник Китайської пілотованої програми Лінь Сідзян заявив у понеділок, 29 травня, що його країна висадить тайконавтів на Місяці до 2030 року. Крім того, у вівторок було оголошено екіпаж, який полетить на космічну станцію Піднебесної. Раніше китайці оприлюднили плани початку експлуатації місячних ракет після 2030 року. Хоча їхній головний конкурент США явно і до цього підозрював, що вони зроблять це раніше. Недарма ж свою місію американці запланували вже на 2025 рік.

За словами Ліня, перша місія тайконавтів на Місяці буде короткою. Вони не залишаться там назавжди. При цьому китайці вже в цьому польоті планують використати на місячній поверхні роботів.

Космічне послання у пляшці: NASA запропонувала всім охочим відправити ім’я до Європи

NASA повідомила про старт ініціативи «Послання у пляшці» (Message in a Bottle). У її межах будь-хто зможе надіслати своє ім’я до Юпітера та його супутників. У 2024 році американська аерокосмічна адміністрація планує запустити одну зі своїх головних місій поточного десятиліття — Europe Clipper. Її основною метою стане Європа — супутник Юпітера, під крижаною поверхнею якого ховається гігантський океан. Крім численного наукового навантаження, зонд нестиме також невелике «пасхальне яйце» — поему «На славу таємниці: поема для Європи». Її написала спеціально для місії Ада Лімон. У 2022 році Бібліотека Конгресу назвала її 24-ю поетесою-лауреаткою США.

Щоб привернути додаткову увагу до проєкту, NASA запропонувала всім охочим підписати поему і, таким чином, відправити своє ім’я до Європи. Воно буде вигравіюване на спеціальному мікрочипі разом із текстом твору Ади Лімон і встановлене на корпусі Europa Clipper.

Астрономи знайшли предка наднової в сусідній галактиці

Британо-американська команда астрономів повідомила про відкриття ймовірного предка наднової SN 2023ixf, що спалахнула в галактиці M101 кілька днів тому. Ним виявився червоний надгігант.

Подія миттєво привернула увагу астрономів з усього світу. Річ у тім, що SN 2023ixf стала найближчою до нас, а тому найяскравішою надновою за останнє десятиліття. Її видима зоряна величина сягнула 11ᵐ, що дало змогу спостерігати її навіть в аматорські телескопи. Під час подальшого аналізу архіву знімків телескопа Hubble астрономи знайшли зорю, яка, на їхню думку, є джерелом наднової. Це червоний надгігант, який можна побачити на знімках, зроблених у ближньому інфрачервоному діапазоні, але його майже не видно на оптичних зображеннях. Вірогідно, це означає, що він був оточений пилом.

Фото тижня

NASA опублікувала чотири нові зображення двох галактик, туманності та зоряного скупчення. Фото: chandra.si.edu

Днями NASA поділилася новим поглядом на деякі об’єкти, об’єднавши інфрачервоні дані телескопа James Webb із рентгенівськими даними обсерваторії Chandra. Чотири нові світлини показують різноманітні галактики й туманності, об’єднуючи спостереження на різних довжин хвиль, аби продемонструвати особливості, не видимі людським оком.

Цікава цифра: 17 осіб на орбіті

Запуск «Шеньчжоу-16». Джерело: Mark Schiefelbein/AP

Китай здійснив успішний запуск космічного корабля «Шеньчжоу-16» із трьома тайконавтами. Це дало змогу побити рекорд кількості людей, які одночасно опинилися на навколоземній орбіті. Наразі там перебувають 17 осіб, тоді як попереднє досягнення становило 14 осіб. Вони розподілені таким чином: шість китайців, п’ять американців, три росіянина, два астронавти з Саудівської Аравії та один з ОАЕ.

Що почитати у вихідні

Сріблясті хмари. Джерело: Petr Horalek

Цього тижня редакція The Universe Space Tech розповідає про найкрасивіше літнє видовище — сріблясті хмари. Ми пояснюємо, що це за явище, як вони утворюються, а також — чим відрізняються від звичайних хмар і північного сяйва.

У другій рекомендованій статті наш автор пояснює, як ракети в космосі відштовхуються від порожнечі, адже кожен рух — це відштовхування чогось від чогось. Але в безповітряному просторі це неможливо, оскільки там немає навіть молекул газів, на які можна «спертися», як це роблять літаки при польоті в атмосфері.

Читайте у попередньому дайджесті: NASA прогнозує загибель мільярдів людей через забруднення повітря, а збанкрутілу компанію Бренсона куплять конкуренти: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine