NASA прогнозує загибель мільярдів людей через забруднення повітря, а збанкрутілу компанію Бренсона куплять конкуренти: дайджест новин

Підбірка найцікавіших космічних новин за тиждень: James Webb знайшов сліди величезних зірок у ранньому Всесвіті; Virgin Galactic анонсувала, коли буде готова розпочати комерційні рейси, а ми розповідаємо про те, як космічна технологія допомагає шукати людей під завалами.

«Яка завгодно людина могла б, якби захотіла, стати скульптором свого власного мозку».

― Сантьяго Рамон-и-Кахаль. Порада молодому досліднику

Космоплан Virgin Galactic успішно здійснив тестовий політ

Космоплан SpaceShipTwo компанії Virgin Galactic 25 травня успішно відділився від літака-носія та здійснив тестовий політ. На ньому за межі атмосфери піднялися четверо працівників компанії. Загалом це був його п’ятий політ. Чи був при цьому досягнутий космос — питання суперечливе. За міжнародною класифікацією його межа пролягає по лінії Кармана, розташованій на висоті 100 км. Однак за класифікацією американських ВПС ця межа пролягає на висоті лише 80,5 км.

Хай там як, тепер Virgin Galactic готова розпочати комерційні рейси, які обіцяє своїм клієнтам уже давно. Черга з тих, хто очікує на космічну подорож, складає кілька сотень осіб. Планується, що перший політ із туристами VSS Unity здійснить уже в червні, а потім вони відбуватимуться щомісяця.

У NASA передбачили, скільки людей помре через забруднення повітря

Данський вчений Улас Ім разом зі своїми колегами з Інституту космічних досліджень NASA імені Годдарда передбачили, як на здоров’я людей у майбутньому вплинуть викиди у повітря дрібних твердих частинок. Вони дійшли висновку, що навіть у найкращому випадку через хвороби, пов’язані з ними, помре до 4 млн людей по всьому світу. Відомо, що найбільшу небезпеку для здоров’я становлять тверді частинки, які мають розмір усього кілька мікронів чи навіть десятків нанометрів. Завдяки таким розмірам вони легко проникають у легені людини та застрягають на їхній внутрішній поверхні. Це може призводити до погіршення дихання, а згодом викликати рак і низку інших тяжких захворювань.

Спільно з NASA Ім розробив глобальну модель забруднення повітря, що включає зміну клімату, складу населення, а також заходи щодо скорочення викидів. Вона зображує похмуре майбутнє, особливо для країн Азії. У Європі ситуація з викидами не настільки критична.

Компанія Річарда Бренсона збанкрутувала і конкуренти скуповують її рештки

Virgin Orbit — космічна компанія мільярдера Річарда Бренсона — оголосила, що остаточно припиняє свою діяльність, визнає себе банкрутом і розпродає активи на аукціоні. Їх купують три колишніх конкуренти: Rocket Lab, Stratolaunch і Vast Space.

2022 року Virgin Orbit стикнулася з фінансовими та технічними проблемами. Для їхнього подолання вона позичала великі суми та сподівалася їх повернути після початку пусків із космодрому Корнуолл у Великій Британії. Але запуск, здійснений у січні, закінчився катастрофою. Ракета з супутниками впала в Ірландське море, що остаточно підірвало довіру інвесторів до цього дітища Бренсона. У березні компанія відправила більшість своїх співробітників у безстрокову відпустку, фактично звільнивши їх.

Blue Origin побудує другий місячний модуль для програми Artemis

Очолювана компанією Blue Origin «національна команда» (до її складу також входять Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic і Honeybee Robotics) здобула перемогу в конкурсі на створення місячного посадкового апарата для потреб програми Artemis. Він буде задіяний під час місії Artemis V. Згідно з офіційним пресрелізом NASA, команда отримає контракт на суму в 3,4 млрд доларів, що передбачає будівництво місячного модуля та два польоти — демонстраційне безпілотне випробування, після якого відбудеться його використання під час пілотованої місії. Її реалізація запланована на кінець 2020-х років.

Загиблі гіганти: James Webb знайшов сліди гігантських зір у ранньому Всесвіті

Космічний телескоп James Webb (JWST) виявив свідчення існування в ранньому Всесвіті гігантських зір, маса яких у тисячі разів перевищувала сонячну. Ці гігантські світила могли утворюватися лише на ранній стадії існування нашого світу, коли умови в ньому сильно відрізнялися від сучасних. Ті часи давно минули, а разом із ними — й епоха зір-гігантів. Усе, що лишається робити астрономам — це шукати залишені ними хімічні сліди. У пошуках таких слідів учені націлили JWST на галактику GN-z11. Це одна з найдальших і найдавніших зоряних систем, відомих астрономам. Ми бачимо її такою, якою вона була лише через 440 млн років після Великого вибуху. Спектральний аналіз GN-z11 виявив незвично високе співвідношення кисню й азоту. На думку дослідників, такуі показники можна пояснити термоядерним «згорянням» водню за надзвичайно високих температур, яке було можливим тільки в ядрах гігантських зір.

Фото тижня

DKIST
Мозаїка нових сонячних зображень, створених телескопом DKIST

Сонячний телескоп DKIST (Daniel K. Inouye Solar Telescope) на Гавайських островах отримав дивовижні зображення нашої зорі з максимальним збільшенням. Світлини демонструють неймовірно яскраві деталі поверхні Сонця.

Цікава цифра: 2 000 кілометрів

Анімація виверження вулкану Тонга
Анімація виверження вулкана Тонга в 2022 році

Виверження підводного вулкана Тонга у січні 2022 року було настільки потужним, що згенерувало плазмові бульбашки, які стали причиною порушення радіозв’язку в космічному просторі. Вибух став причиною стрибка тиску повітря, що порушив іоносферу Землі — один із найвищих шарів земної атмосфери, розташований на висотах від 80 до 1000 км. Вчені давно припускали, що вулканічна активність може впливати на іоносферу, а Тонга продемонстрував це на практиці.

У новому дослідженні фахівці використали японський супутник «Арасе» для виявлення плазмових бульбашок і національний супутник «Гімавар-8» для моніторингу атмосферних хвиль. За даними наземних станцій відстежувалися рухи ударних хвиль в іоносфері. Після того, як хвиля від виверження Тонга потрапила в іоносферу, вчені виявили екваторіальні плазмові бульбашки, що простяглися в космос на висоту щонайменше 2000 км. Це набагато далі, ніж передбачали теоретичні моделі.

Що почитати у вихідні

Землетрус

Коли руйнується великий будинок, людей під завалами необхідно знайти якомога скоріше. Вчені, пов’язані з NASA, ще десять років тому розробили прилад, здатний це зробити дуже швидко. Редакція The Universe Space Tech розповідає про мікрохвильовий радар FINDER, що може «відчувати» найменші рухи крізь товщу уламків.

Космос давно став невіддільною частиною нашого життя. Йдеться навіть не про технології, що працюють завдяки супутникам (на кшталт того ж GPS або глобальних прогнозів погоди), а про зовсім звичайні речі, які ми вже давно сприймаємо як даність. І автомобілі не є винятком. У цьому матеріалі ми розповімо про п’ять автоінновацій, що з’явилися на світ завдяки NASA.

Читайте у попередньому дайджесті: На Марс доцільніше відправляти виключно жінок, а ESA врятувало місію JUICE по вивченню супутників Юпітера: дайджест новин

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна