Надпотужне виверження вулкана порушило супутниковий зв’язок та GPS

Виверження підводного вулкана Тонга в січні 2022 року було настільки потужним, що згенерувало плазмові бульбашки, які стали причиною порушення радіозв’язку в космічному просторі. Нові результати дослідження рекордного виверження можуть допомогти уникнути перебоїв у роботі супутників та системи GPS на Землі, а також дізнатися більше про вулкани на інших планетах, додали вчені.

Виверження вулкану Тонга
Виверження вулкана Тонга. Фото: NASA

У січні 2022 року підводний вулкан Хунга Тонга-Хунга Хаапаї, розташований поблизу островів Королівства Тонга у південній частині Тихого океану, «прокинувся» потужним вибухом. Виверження породило найвищий вулканічний шлейф із будь-коли зафіксованих раніше, що сягав висоти 57 км, а також викликало цунамі, яке досягло Карибського басейну. Загалом, виверження виявилось найпотужнішим природним вибухом за більш ніж за століття, який за силою не поступався вибуху найбільшої американської ядерної бомби.

Дослідників давно цікавило, чи можуть виверження вулканів створювати так звані «екваторіальні плазмові бульбашки», які порушують супутниковий зв’язок. Вибух вулкана Тонга виявився настільки потужним, що створив сильний тиск повітря, який порушив іоносферу Землі — один із найвищих шарів земної атмосфери, що простягається на висоті від 80 до 1000 км. Вчені давно припускали, що вулканічна активність може порушити область іоносфери, а Тонга продемонстрував це на практиці.

Виверження, що перевершило очікування вчених

У новому дослідженні вчені використовували японський супутник Arase для виявлення екваторіальних плазмових бульбашок та національний супутник Himawari-8 для моніторингу атмосферних хвиль. Наземні станції використовували для відстеження рухів ударних хвиль в іоносфері. Після того як ударна хвиля від виверження Тонга потрапила в іоносферу, вчені виявили екваторіальні плазмові бульбашки, які простяглися у космос на висоту щонайменше 2000 км. Це набагато далі, ніж передбачали теоретичні моделі.

Анімація виверження вулкану Тонга
Анімація виверження вулкана Тонга в 2022 році

Вчені також виявили раптове зростання електронної щільності та збільшення висоти іоносфери за кілька годин до початкового прибуття цієї ударної хвилі. Дослідники припустили, що така швидка реакція могла статися через те, що атмосферні хвилі від виверження взаємодіяли з електрично зарядженими іонами в іоносфері, спричиняючи швидке переміщення енергії вздовж ліній магнітного поля Землі.

Нові дані можуть допомогти вченим cпрогнозувати появу плазмових бульбашок, пов’язаних із виверженнями вулканів. Хоча дослідники не зможуть запобігти серйозному впливу на супутниковий зв’язок і GPS-сигнали, відкриття допоможе попередити пілотів літаків та капітанів кораблів, які будуть проходити через область виникнення плазмових бульбашок у майбутньому.

Раніше ми повідомляли про те, як атмосфера Землі «закипіла» від виверження вулкана Тонга.

Дослідження опубліковане в журналі Nature.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine