Blue Origin побудує другий місячний модуль для програми Artemis

Очолювана компанією Blue Origin «національна команда» (до її складу також входять Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic і Honeybee Robotics) здобула перемогу в конкурсі на створення спускального місячного апарата для потреб програми Artemis. Він буде залучений під час місії Artemis V.

Blue Origin проти SpaceX та NASA

Кілька років тому NASA ініціювала конкурс HLS (Human Landing Services), метою якого було створення апарата для доставлення людей і вантажів на місячну поверхню. У підсумку його переможцем стала заявка SpaceX. Компанія запропонувала використовувати для цих цілей модифіковану версію свого космічного корабля Starship.

Концепт початкової версії місячного апарата Blue Origin, який брав участь у конкурсі HLS. Джерело: Blue Origin

Blue Origin, яка теж брала участь у конкурсі, не погодилася з таким рішенням. Компанія спочатку опротестувала рішення NASA, а потім оскаржила його в суді. Її юристи посилалися на те, що організація від самого початку заявила про бажання обрати двох переможців, що й зумовило запропоновану компанією ціну, яка набагато перевершувала ціну SpaceX. Зі свого боку аерокосмічна адміністрація аргументувала свою позицію тим, що ніколи не давала жодних юридичних гарантій профінансувати одразу два контракти і їй довелося обмежитися одним через нестачу коштів. У підсумку суд відхилив позов Blue Origin.

У 2022 році історія отримала продовження. NASA вдалося заручитися фінансовою підтримкою американського Конгресу, що дозволило повернутися до початкового підходу. У вересні було оголошено про новий конкурс, переможець якого отримає контракт на будівництво альтернативного місячного апарата. Blue Origin знову взяла участь у змаганні. Цього разу на неї чекав успіх.

Місячний апарат Blue Origin

Згідно з офіційним пресрелізом NASA, очолювана Blue Origin команда отримає контракт на суму в 3,4 млрд доларів. Він передбачає будівництво місячного модуля і два польоти — демонстраційне безпілотне випробування, після чого відбудеться його використання під час місії Artemis V. Її реалізація запланована на кінець 2020-х років.

Оновлений дизайн місячного апарата Blue Origin. Джерело: Blue Origin

Наразі Blue Origin не розкрила технічних деталей свого місячного апарата. Але судячи з опублікованого рендеру, він помітно відрізняється від версії, що брала участь у першому конкурсі. Повідомляють, що він використовуватиме як паливо суміш із рідкого водню та рідкого кисню і зможе здійснювати посадку в будь-якому районі Місяця.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine