Blue Origin візьме участь у новому конкурсі зі створення місячного спускального апарата

Очолювана компанією Blue Origin «національна команда» (до її складу також входять Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic та Honeybee Robotics) подала заявку на участь у конкурсі за програмою SLD (Sustaining Lunar Development). Його переможець отримає контракт на будівництво другого місячного спускального апарата для потреб програми Artemis.

Декілька років тому NASA ініціювала конкурс HLS (Human Landing Services), метою якого було створення апарата для доставлення людей та вантажів на місячну поверхню. У результаті його переможцем стала заявка SpaceX. Компанія запропонувала використовувати для цього модифіковану версію свого космічного корабля Starship.

Однак не всі погодились із цим рішенням. Також Blue Origin, яка брала участь у конкурсі, спочатку опротестувала рішення NASA, а потім оскаржила його в суді. Її юристи посилалися на те, що організація спочатку заявила про бажання вибрати двох переможців, що й зумовило запропоновану компанією ціну, яка набагато перевершувала ціну SpaceX. Своєю чергою аерокосмічна адміністрація аргументувала свою позицію тим, що ніколи не давала жодних юридичних гарантій профінансувати відразу два контракти і їй довелося обмежитися одним через брак коштів. Як наслідок, суд відхилив позов Blue Origin.

Місячний спускальний апарат Blue Origin (концепт). Джерело: Blue Origin

2022 року історія отримала продовження. NASA вдалося заручитись фінансовою підтримкою американського Конгресу, що дозволило повернутися до початкового підходу. У вересні було оголошено про новий конкурс, переможець якого отримає контракт на будівництво альтернативного місячного апарата. Довгий час залишалося невідомим, чи збирається Blue Origin брати участь у новому змаганні. У результаті, компанія подала заявку в останній день.

Зараз невідомо хто ще бере участь у конкурсі SDL, та чи є нова заявка Blue Origin повтором старої, чи компанія переробила проєкт свого апарата. Також варто зазначити, що переможець змагання отримає право претендувати на забезпечення місячних експедицій починаючи з місії Artemis V, яка запланована на 2028 рік. Що ж до місій Artemis III та Artemis IV, всі вони закріплені за SpaceX. Своєю чергою, оскільки компанія Ілона Маска вже виграла місячний контракт, вона не мала права брати участь у новому конкурсі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine