NASA почала приймання заявок на другий спускальний апарат для програми Artemis

NASA опублікувала офіційне оголошення про початок приймання заявок на створення другого місячного спускального апарата, для потреб програми Artemis. Він триватиме до 15 листопада 2022 року, переможець буде названий у травні 2023 року.

Blue Origin проти NASA

У 2019 році NASA ініціювала конкурс HLS (Human Landing Services), метою якого було створення апарата для доставлення людей та вантажів на місячну поверхню. У його фінал вийшли три заявки — від компаній SpaceX, Blue Origin та Dynetics. Після розгляду пропозицій експерти організації віддали перевагу місячному апарату SpaceX.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

Це рішення спровокувало скандал. Компанія Blue Origin подала до суду на NASA, вимагавши переглянути результати конкурсу. Її юристи посилалися на те, що організація заявляла про бажання обрати двох переможців, що зумовило запропоновану компанією ціну. Аерокосмічна адміністрація аргументувала свою позицію тим, що ніколи не давала жодних юридичних гарантій профінансувати відразу два контракти, і їй довелося обмежитися одним контрактом через брак коштів. Отже, суд відкинув претензії Blue Origin.

Другий місячний апарат для програми Artemis

З того часу ситуація зазнала певних змін. NASA вдалося заручитись фінансовою підтримкою американського Конгресу, що дозволило повернутися до початкового підходу. Цього року організація оголосила про реалізацію нової програми під назвою SLD (Sustaining Lunar Development). Її метою є створення другого спускального апарата, для потреб програми Artemis. Він теж буде збудований приватною компанією. Таким чином, NASA планує повторити схему, випробувану раніше з космічними кораблями, що використовуються для доставлення вантажів та людей на МКС. Наявність альтернативного спускального апарата, стане страховкою на випадок аварії або ситуації, якщо один із проєктів зіткнеться зі складнощами у реалізації (що, наприклад, сталося з космічним кораблем CST-100 Starliner).

Учасник місії Artemis (Концепт). Джерело: NASA

Переможець конкурсу SLD повинен буде спочатку провести безпілотне випробування, яке продемонструє, що його апарат зможе висадити двох астронавтів на південний полюс Місяця та забезпечити їхнє перебування протягом тижня з чотирма плановими та одним екстреним виходом на поверхню. У разі успіху, настане політ з людьми. Він відбудеться не раніше місії Artemis V. У майбутньому NASA планує організувати масштабніші експедиції, що передбачають висадку чотирьох астронавтів. Їхня планова тривалість складе 33 дні.

Поки що жодна американська компанія не повідомила свого наміру подати заявку на конкурс SLD. Але з великою ймовірністю у ньому візьме участь Blue Origin. Разом з тим невідомо, чи обмежиться компанія повтором своєї старої заявки, чи спробує її переробити. Що стосується SpaceX, то вона вже не зможе взяти участь у новому змаганні.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine