NASA підтримає створення другого місячного лендера для Artemis

NASA підтримає створення другого місячного спускного апарата для потреб програми Artemis. Про це йдеться у пресрелізі, опублікованому на сайті організації 23 березня.

Учасник місії Artemis (концепт). Джерело: NASA

У межах програми HLS (Human Landing System) 2021 року NASA обрала запропонований компанією SpaceX проєкт місячного корабля Starship, який доставить на Місяць членів екіпажу місії Artemis III. Це рішення зазнало жорсткої критики інших компаній, які також претендували на цей контракт. Вони посилалися на те, що NASA обіцяла обрати двох переможців. У свою чергу аерокосмічна адміністрація пояснювала таке рішення нестачею коштів, що не дозволяло профінансувати одразу два місячні апарати. У результаті компанія Blue Origin навіть подала до суду на NASA з вимогою переглянути висновок, але суд відхилив її позов.

Через рік NASA вирішила повернутися до початкового підходу. У межах проєкту SLD (Sustaining Lunar Development) відомство організує новий конкурс серед американських аерокосмічних компаній. Його переможець отримає контракт на дві місячні місії — демонстраційну (без екіпажу) та з висадкою людей.

До проєктів, що беруть участь у SLD, висуватимуться жорсткіші технічні вимоги щодо їхньої вантажопідйомності та тривалості перебування на Місяці, ніж у межах конкурсу HLS. SpaceX не зможе взяти участь у цьому змаганні. Як компенсацію NASA запропонувала компанії Ілона Маска розширений варіант HLS. У його межах SpaceX отримає контракт щонайменше на ще одну місячну місію, а також можливість доопрацювати Starship для участі у наступних польотах.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

Нагадаємо, що наразі реалізація місії Artemis III намічена на 2025 рік. Наступна експедиція Artemis IV займеться будівництвом близькомісячної орбітальної станції Gateway та не планує висадки людей на Місяць. Апарат, який передбачається обрати у межах конкурсу SLD, буде залучений у місіях, запланованих на 2026 — 2027 рік.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine