SpaceX отримала контракт на доставлення людей на Місяць

16 квітня NASA підбила підсумки конкурсу за програмою Human Landing Services (HLS). У його межах проводився вибір виробника місячного модуля для проєкту Artemis. У ньому брали участь три заявки — від груп, очолюваних компаніями Blue Origin і Dynetics, а також від компанії SpaceX.

Місія програми Artemis в уяві художника. Джерело: NASA

Спочатку передбачалося, що NASA обере два проекти, які потім реалізовуватимуться незалежно один від одного. Подібна схема раніше використовувалася під час створення приватних космічних кораблів, призначених для доставки людей на МКС. Але фінансові обмеження, викликані небажанням Конгресу виділяти всю запитану HLS суму, внесли свої корективи у ці плани. В результаті аерокосмічному відомству довелося обмежитися лише одним переможцем. Ним стала компанія SpaceX.

Згідно з офіційним пресрелізом, опублікованим на сайті NASA, SpaceX отримає контракт на суму 2,89 млрд доларів, що передбачає доставку астронавтів на місячну поверхню. Схема першого польоту виглядатиме так. Ракета SLS запустить до Місяця корабель Orion із чотирма членами екіпажу. Після виходу на селеноцентричну орбіту два з них перейдуть на борт посадкового апарату Starship, здійснять посадку на південний полюс нашого природного супутника та проведуть там тиждень. Далі вони виконають зліт і повернуться на Orion, який ляже на зворотний курс до Землі.

Starship на Місяці (концепт). Джерело: SpaceX

Варто зазначити, що рішення про видачу контракту SpaceX стало несподіванкою для багатьох експертів. Воно викликає резонне питання про принципову необхідність використання ракети SLS і корабля Orion, оскільки Starship (принаймні теоретично) повинен мати можливість самостійно здійснити політ із посадкою на Місяць. Очевидно, для програми Artemis буде використана якась спеціальна модифікація корабля (можливо, меншого розміру, ніж марсіанський Starship, і без теплозахисту). Наразі ані NASA, ані SpaceX не дали жодних коментарів із цього приводу. Але вже можна сказати, що рішення, мабуть, стане серйозним ударом для проекту SLS. Відтепер роль надважкої ракети, по суті, зводитиметься лише до виведення в космос кораблів Orion.

На даний момент невідомо, як саме запускатиметься Starship і як буде організований перехід астронавтів на його борт. Крім того, у пресрелізі NASA нічого не йдеться ані про терміни першої висадки, ані про плани використання навколомісячної станції Gateway. Очевидно, нам доведеться почекати, поки аерокосмічна адміністрація та SpaceX озвучать технічні подробиці майбутніх місій.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine