У NASA передбачили, скільки людей помре через забруднення повітря

Данський вчений Улас Ім разом зі своїми колегами з Інституту космічних досліджень NASA імені Годара передбачили, як на здоров’я людей у майбутньому вплинуть викиди дрібних твердих частинок у повітря. Вони дійшли висновку, що навіть у найкращому випадку через хвороби, пов’язані з ними, помре до 4 млн людей по всьому світу.

Тверді викиди ми зазвичай бачимо як дим
Тверді викиди ми зазвичай бачимо як дим. Джерело: phys.org

Дослідження впливу забруднення повітря на здоров’я

Улас Ім з Орхуського університету в Данії нещодавно разом із колегами з NASA опублікував передбачення того, як часто у майбутньому люди хворітимуть через забруднення повітря твердими частинками. І результати їхніх досліджень виявилися невтішними.

Забруднення повітря промисловістю та транспортом є глобальною проблемою, наслідки якої ми досі не оцінили повною мірою. Відомо, що для здоров’я людей найбільшу небезпеку становлять тверді частинки, які мають розмір усього кілька мікронів чи навіть десятків нанометрів.

Завдяки своїм розмірам вони легко проникають у легені людини та застрягають у їхній сітчастій поверхні. Це може призводити до погіршення дихання, а згодом викликати рак та низку інших тяжких захворювань. Наприклад, якщо людина живе поруч із великою дорогою, то ризик отримати протягом життя захворювання органів дихання зростає на 20 відсотків.

Де на Землі найнебезпечніші викиди

Орхуський університет має одну з найбільших у світі баз даних щодо того, як забруднення повітря впливає на здоров’я людини. З іншого боку, NASA має найбільше даних щодо того, як змінювалося забруднення по всій планеті протягом останніх десятиліть і що буде в майбутньому.

Разом Ім і NASA розробили глобальну модель забруднення повітря, яка включає зміну клімату, заходи щодо скорочення викидів частинок і зміни складу населення. Модель зображує похмуре майбутнє, особливо для країн Азії. У Європі ситуація з викидами не настільки напружена.

Наприклад, у тій самі Данії викиди твердих часток скоротилися на 48 відсотків з 1990 року. Проте для Китаю ситуація складається дуже погано. Країна славиться тим, що не виконує екологічні норми, прийняті в усьому світі, й часто від того страждає.

Насправді китайці багато роблять для того, аби зменшити шкоду довкіллю. Проте все одно ці зміни відбуваються занадто повільно. Ім з колегами наголошують, що населення Піднебесної старіє, а отже, стає вразливішим для хвороб.

Три сценарії для світу

На основі всіх зібраних даних дослідники склали три сценарії того, як змінюватиметься протягом наступних десятиліть захворюваність та смертність, викликані забрудненням повітря твердими частинками.

В усіх трьох кількість викидів скорочується, що відповідає сучасним тенденціям. Однак у першому це відбувається з тією швидкістю, що й зараз. У другому ця швидкість трохи більша, а у третьому — трохи менша.

Однак усі три варіанти виявилися поганими. У будь-якому випадку в майбутньому проблеми з диханням через забруднення повітря у світі матиме стільки людей, як населення цілих країн. Навіть у найкращому випадку очікується, що через хвороби помре до 4 млн осіб.

«Навіть якщо ми електрифікуємо автомобілі, замінимо вугільні та газові електростанції на вітрові турбіни й сонячну фотоелектричну енергію та скоротимо авіацію, ми не зможемо виправити шкоду, яка вже була завдана нашим легеням, — каже Ім. — Але, попри це, частинки швидко зникають з повітря, коли ми обмежуємо наші викиди. Це не те саме, що вуглекислий газ, який залишається в атмосфері сотні років».

При цьому дослідники зазначають, що їхня модель не враховує абсолютно всіх забруднень. Внаслідок цього вважати, що, виїхавши у сільську місцевість, ви вбережете свої легені від них, не варто. Людство виробляє велику кількість озону. Він, звичайно, захищає нас від радіації, але тільки тоді, коли він на великій висоті.

Біля поверхні землі він є сильною отрутою. І якщо у містах він швидко розкладається внаслідок дії тих факторів, які ми зазвичай вважаємо шкідливими, то у сільській місцевості може легко накопичуватися.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір