Забруднення атмосфери Землі створило небезпеку для супутників

Згідно з недавнім дослідженням, зміна клімату, спричинена активними викидами вуглекислого газу, гальмує здатність Землі самоочищати верхні шари атмосфери. Через це спотворення низькоорбітальні супутники відчувають менше опору, що залишає їх на навколоземній орбіті довше, ніж це передбачено у планах виробників.

Відпрацьовані супутники не гальмують у зменшеній атмосфері Землі
Відпрацьовані супутники не гальмують у зменшеній атмосфері Землі. Зображення: University of Warwick/Mark Garlick

На перший погляд, це може бути чудовою новиною для компаній, які хочуть, щоб їхні космічні апарати залишалися на орбіті якомога довше. Але є одна проблема: нездатність до самоочищення — результат надлишку CO2, який зменшує щільність верхніх шарів атмосфери — також означає, що небезпечне космічне сміття залишається на орбіті довше.

«Комічне сміття стає великою проблемою для операторів супутників через високий ризик зіткнень. Тому зниження верхнього рівня щільності атмосфери погіршує ситуацію», — пояснила наукова співробітниця Британської антарктичної служби та авторка дослідження Інгрід Кноссен.

У статті, опублікованій у журналі Geophysical Research Letters, використовувалися дослідницькі моделі всієї атмосфери, щоб визначити, як за останні 50 років змінився регіон, який охоплює висоту від 90 до 500 км від поверхні Землі. Також вчені спробували передбачити зміни в наступні 50 років.

Дослідження Кноссена підтверджують переконання, що попри репутацію парникових газів, які нагрівають поверхню Землі, вони насправді мають протилежний вплив на атмосферу. Оскільки ці частинки CO2 поглинають обмежене доступне тепло, атмосфера стискається й охолоджується, що в врешті робить орбіти супутників більш плавними та довгими, а також накопичує сміття від відпрацьованих космічних апаратів, які мали б давно згоріти.

Хоча виробники супутників можуть радіти, що деякі апарати існують довше, ніж очікувалося, зрештою, всі програють, якщо накопичення космічного сміття вийде з-під контролю. Новим супутникам буде важко працювати на території, яка може стати низькоорбітальним кладовищем, а люди на Землі та в космосі можуть зіткнутися з небезпечними для життя наслідками. Раніше ми повідомляли про те, наскільки небезпечні неконтрольовані падіння ступенів ракет.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine