Наскільки небезпечні неконтрольовані падіння ступенів ракет?

У 60 відсотках випадків запуску ракет у 2020 році хоча б одна з їхніх частин опинялася на нестабільній орбіті та здійснювала неконтрольований вхід в атмосферу. Найближчими роками вони можуть спричинити чимало шкоди.

Неконтрольовані падіння ракет в атмосферу становлять значну небезпеку
Неконтрольоване падіння ступеня ракети в атмосферу. Джерело: Рhys.org

Чому ступені ракет повертаються неконтрольовано

Аби підвищити ефективність ракет-носіїв, їх роблять багатоступеневими. Це призводить до того, що верхні їхні частини набирають після старту достатню кількість енергії, щоб опинитися на нестабільній орбіті та, зрештою, неконтрольовано увійти в атмосферу і впасти у непередбачуваному місці.

Експерти підрахували, що виведенням верхніх ступенів на нестабільну орбіту і подальшим падінням у неконтрольованій точці у 2020 році завершилося 60 відсотків усіх запусків. Ці об’єкти могли не згоріти в атмосфері й не впасти в океан, як це буває з носіями, усі етапи життєвого циклу яких прораховані заздалегідь.

Найчастіше у цьому плані згадують Китай. Уже 2022 року деталі його ракети падали біля селища в Індії. Відомою також стала ситуація, коли після виведення на орбіту лабораторного модуля «Веньтянь» на Землю неконтрольовано упав ступінь його носія вагою 23 тонни.

Однак насправді ця небезпека стосується не лише китайських операторів. Зазвичай NASA вимагає від компаній, з якими працює, забезпечити вірогідність завдання шкоди людям чи майну на рівні нижче 1 до 10 тис. Однак достатньо часто стартапи звільняють від виконання цієї вимоги з тих чи інших причин.

Неконтрольовані падіння можуть призвести до загибелі людей

Експерти вивчили конструкції наявних носіїв і дійшли висновку, що вони не повністю згоряють в атмосфері. В середньому від 20 до 40 відсотків їхніх конструкцій можуть досягнути Землі та завдати шкоди.

І в умовах, коли супутники планують запускати цілими сузір’ями, щоб забезпечити їхню стійкість проти хакерських атак, ця небезпека тільки зростає. Експерти підрахували: шанс, що протягом наступних 10 років неконтрольовані падіння призведуть до смерті або поранення людини, складає від 10 до 20 відсотків.

При цьому небезпека по країнах розподілена нерівномірно. Найчастіше неконтрольовані падіння здійснюють ступені носіїв, що виводять апарати на геостаціонарні орбіти. Тому більшість із них падає в районі екватора, а жителі високих широт можуть почуватися у відносній безпеці.

При цьому запускають носії переважно ті країни, які розміщені у високих широтах. По суті, за їхню зручність та економічність розплачуються своєю безпекою мешканці екваторіальної зони.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Телескоп у Південній Америці зазнімкував космічного коропа коі
Астрономи відкрили чотири мінінептуни
Гігантський Магелланів телескоп став на крок ближчий до будівництва
Ракетний ступінь великим планом: японський супутник здійснив історичне зближення з космічним сміттям
Міжзоряний ремонт завершено: Voyager 1 відновив передачу всіх наукових даних
Важливий експеримент: NASA відправила у космос відео та фото з домашніми улюбленцями
Астрономи відкрили у пари зір дивовижні паралельні диски
James Webb виявив найвіддаленіший вибух наднової у ранньому Всесвіті
Геть із Чумацького Шляху: знайдена найближча до Землі гіпершвидкісна зоря
Небезпечний випадок декомпресії на МКС викликав переполох в радіоефірі