Ступінь китайської ракети неконтрольовано падає на Землю

Перший ступінь китайської ракети «Чанчжен-5В» вагою майже 23 тони обертається по нестабільній низькій орбіті. Він має впасти на Землю 31 липня, але точний час та місце ніхто не знає.

Ступінь китайської ракети «Чанчжен-5В» падає на Землю
Старт «Чанчжен-5В». Джерело: CNSA/Ourspace

Куди впаде ступінь китайської ракети

24 липня важка китайська ракета «Чанчжен-5В» вивела на орбіту лабораторний модуль «Веньтян». За кілька годин він успішно пристикувався до космічної станції «Тяньхе». Але не все у цій історії так чудово, як про це розповідає космічна агенція Піднебесної.

Велетенський перший ступінь «Чанчжен-5В», який одночасно виконував функції розгінного блоку для «Веньтян», усе ще перебуває на орбіті. І вона нестабільна. Велетенський шмат металу вагою 23 тонни повільно падає в атмосферу.

Center for Orbital and Reentry Debris Studies (CORDS) відстежує падіння ступеня і дає прогноз, що він увійде в атмосферу близько першої години ночі за київським часом. Але погрішність при цьому становить цілі 24 години.

Через це ніхто навіть приблизно не може сказати, куди впаде велетенська «труба» довжиною 53 м. У зоні ризику вся поверхня Землі між 41 градусом північної широти і 41 градусом південної широти. Хороша новина у тому, що вся територія України розташована за межами цієї зони.

Чому із «Чанчжен-5В» такі проблеми

Хоча падіння ступеня на території України виключене, він все одно становить небезпеку. 88 відсотків населення Землі проживає у зоні ймовірного падіння. Хоча найбільше шансів все ж на те, що рештки «Чанчжен-5В» упадуть в океан.

У будь-якому разі ступінь занадто великий, аби повністю згоріти в атмосфері. За оцінками фахівців, не менше, ніж 20 — 40 відсотків його маси досягнуть поверхні Землі. Коли вони зможуть урахувати всі флуктуації, то назвуть місце падіння точніше.

При цьому це вже не перший такий випадок із «Чанчжен-5В». Те саме відбувалося при її запусках у 2020 та 2021 роках. І цьогоріч на нас чекає ще одна така «рулетка», коли китайці запускатимуть третій модуль своєї космічної станції.

З більшістю ракет таких проблем не виникає. Зазвичай їхні перші ступені не працюють достатньо довго, аби вийти на орбіту. Вони майже одразу падають у заданому районі. А у тих носіїв, що працюють довго, зазвичай залишають паливо, щоб безпечно звести їх з орбіти.

Але китайські інженери, які проєктували «Чанчжен-5В», такої можливості не передбачили. Замість цього офіційні особи Піднебесної запевняють усіх, що ступінь згорить в атмосфері й така практика є звичайною для усіх країн.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine